Na plusie zamknął się niemiecki DAX, który wzrósł o 0,95 proc., a francuski CAC 40 zyskał 0,64 proc., natomiast brytyjski FTSE 100 - 0,7 proc. W USA główne indeksy również świeciły na zielono. Po godz. 18. Dow Jones rósł o 0,7 proc., Nasdaq - o 1,45 proc., a S&P500 - o 1,0 proc. Sebastian Trojanowski z Noble Securities stwierdził, że po dwóch tygodniach nerwowej atmosfery, jest szansa na skorygowanie ostatnich spadków. Dodał jednak, że perspektywy pozostają pesymistyczne.
W jego ocenie nieco lepsze nastroje w poniedziałek to efekt m.in. weekendowego spotkania grupy państw tzw. G8, podczas którego stwierdzono m.in., że Grecja nie powinna opuszczać strefy euro. Dodatkowo najnowsze sondaże przed wyborami parlamentarnymi w Grecji wskazują, że antyreformatorska partia nie zdobędzie większości głosów. - Chwilowa stabilizacja sytuacji w Grecji pozytywnie wpływa na nastroje na rynkach - stwierdził. Zdaniem analityka DM BOŚ Łukasza Bugaja poniedziałkowa poprawa na giełdach to efekt ostatnich spadków, które zmotywowały inwestorów do zakupów. - Miniony tydzień kończyliśmy w nienajlepszych nastrojach, dzisiaj niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki atmosfera (...) się poprawiła. Powodów ku temu można było wymienić wiele, tak naprawdę przekonywujący był jednak tylko jeden – wcześniejsze skrajne wyprzedanie indeksów - ocenił.
Dodał, że w przypadku warszawskiej giełdy chęć na odrabianie strat była tak duża, że nawet po południu, gdy kontrakty na Wall Street sugerowały niewielkie zwyżki, w Warszawie wzrosty wciąż przekraczały 1 proc. - Za sprawą udanego początku notowań w Nowym Jorku, sesja w Warszawie zakończyła się przy nowych sesyjnych maksimach. WIG20 zyskał ostatecznie 1,7 proc., a apetyty są zapewne większe - stwierdził.eb, pap