"Projekt budowy elektrowni jądrowej jest obecnie przedmiotem szczegółowych analiz. Dotyczą one przede wszystkim przyjętych metod, założeń i koncepcji organizacyjno-technologicznych" – czytamy w komunikacie.
Energia jądrowa, choć jest droga inwestycyjnie, to zapewnia niemal w 100% dyspozycyjne źródło energii elektrycznej przy względnie niewielkich kosztach jej wytworzenia. Koszt paliwa w elektrowni jądrowej tylko w 10% wpływa na cenę wytworzonego prądu, podczas gdy w elektrowniach gazowych aż w 75%, wskazał resort.
Nie ma obecnie przesłanek do zaniechania projektu, a brak pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej wynika z tego, że po dymisji Hanny Trojanowskiej z tej funkcji w kwietniu 2014 r. ówczesny rząd uznał, że powoływanie innej osoby na stanowisko pełnomocnika nie jest celowe. Decyzja obecnego rządu o likwidacji stanowiska jest "uporządkowaniem dotychczasowego systemu prawnego", podano także.
Ministerstwo odniosło się także do sugestii, że energia jądrowa mogłaby zastąpić energetykę opartą na węglu.
"Elektrownia jądrowa to, uwzględniając wszystkie uwarunkowania, projekt do realizacji na dekadę. Nie spowoduje więc rezygnacji z węgla i wszelkie głosy, że dążenie do pełnego wykorzystania krajowych zasobów energetycznych może mieć tu jakikolwiek wpływ na decyzje dotyczącą kontynuacji programu atomowego nie są uzasadnione merytoryczne. Wydobywany w kraju węgiel będzie podstawowym źródłem energii niezależnie od rozwoju energetyki jądrowej" - czytamy w komunikacie.
(ISBnews)