Zdaniem ZPD orzeczenie sądu potwierdza jego stanowisko, iż podmioty prowadzące przetarg przyznając wyłączność na negocjacje firmie LNM działały wbrew prawu. Zgodnie z kryteriami oceny ofert, zawartymi w dokumentach przetargowych, Związek złożył zdecydowanie korzystniejszą ofertę i to on winien zostać dopuszczony do wyłącznych negocjacji.
"Sąd przyznał ZPD prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z majątku Huty Częstochowa oraz ustanowił zakaz zbywania udziałów wymienionych spółek innym podmiotom" - poinformowano w komunikacie.
Według ZPD unieważnienie przetargu, zaproponowane przez odchodzącego z urzędu ministra skarbu państwa Zbigniewa Kaniewskiego, nie spowoduje ustania roszczeń ZPD, wręcz przeciwnie, jedynie potwierdzi ich zasadność.
"Roszczenia nadal pozostaną i ZPD będzie miał prawo ich wyegzekwowania zgodnie z obowiązującym prawem. Zajęcie udziałów w wymienionych spółkach powoduje, iż rozpisanie nowego przetargu jest bezzasadne" - napisano w komunikacie.
ZPD uważa, że ustanie roszczeń może nastąpić jedynie w przypadku przyznania mu prawa do wyłącznych negocjacji.
O zakończeniu przetargu bez rozstrzygnięcia zdecydował pod koniec kwietnia były minister skarbu Zbigniew Kaniewski. Jednocześnie zlecił przygotowanie precyzyjnie sformułowanej oferty oraz opracowanie trybu i warunków prowadzenia przetargu, które umożliwią szybkie ogłoszenie nowego przetargu.
Decyzja o nie rozstrzygnięciu przetargu została podjęta po zapoznaniu się z wynikami rozmów przedstawicieli rządu z Komisją Europejską oraz wynikami kontroli przeprowadzonej przez departament kontroli z kancelarii premiera.
Komisja Europejska nie zaakceptowała jednoznacznie realizowanego programu restrukturyzacji Huty Częstochowa i zamierza wdrożyć postępowanie wyjaśniające w oparciu o art. 88 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej, w kontekście udzielenia hucie niedozwolonej pomocy publicznej. Pomoc ta jest szacowana przez prasę na 72 mln euro. Kontrola KE ma rozpocząć się w maju.
22 lutego wyłączność negocjacyjną na kupno Huty Stali Częstochowa oraz spółek skupiających majątek produkcyjny dostał do końca marca LNM Holdings, który w ostatniej fazie poprzedniego przetargu rywalizował z ukraińskim Związkiem Przemysłowym Donbasu, wskazanym jako zwycięzca przetargu przez komisję przetargową. Donbas oprotestował decyzję resortu skarbu.
sg, pap