Termin wyłączności negocjacyjnej na zakup Huty Częstochowa dla Mittal Steel upływa 29 kwietnia. Jak dotychczas koncern nie uzgodnił jeszcze warunków pakietu socjalnego dla pracowników huty.
W środę koncern poinformował w komunikacie, że złożył związkom zawodowym Huty Częstochowa i jej spółek zależnych ostateczną propozycję pakietu socjalnego.
"Brak porozumienia w sprawie pakietu socjalnego może zagrozić całemu procesowi prywatyzacji i restrukturyzacji Huty Częstochowa i może doprowadzić do jej nieuchronnej upadłości po przekroczeniu terminu 7 sierpnia 2005 roku" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny ds. zatrudnienia Mittal Steel Hans Schinkel.
W poniedziałek koncern informował, że liczy, iż do 29 kwietnia uda się uzgodnić warunki pakietu socjalnego dla pracowników huty, jednak według przedstawicieli koncernu nie jest to niezbędne do finalizacji transakcji.
Według Mittal Steel, pakiet socjalny dla pracowników Huty Częstochowa jest korzystniejszy niż pakiet zaproponowany przy prywatyzacji Polskich Hut Stali, które Mittal Steel (wówczas jeszcze LNM Holdings) przejął w marcu 2004 roku.
Oferta koncernu obejmuje m.in.: podwyżkę wynagrodzeń o 150 zł dla wszystkich pracowników huty i spółek zależnych, jednorazową premię prywatyzacyjną w wysokości 3 tys. zł i 5,5-letnią gwarancję zatrudnienia pracowników, a także dziesięcioletnią gwarancję zatrudnienia dla pracowników powyżej 55 roku życia.
Przejęcie Huty Częstochowa przez Mittal Steel wymaga także zgody Komisji Europejskiej.
Mittal Steel Company została utworzona z połączenia Ispat International NV oraz LNM Holdings NV. Firma ma zakłady w czternastu państwach, na czterech kontynentach. Firma produkuje stal dla sektorów gospodarki, używających produktów stalowych, w tym przemysłu motoryzacyjnego, AGD, maszynowego oraz budowlanego.
W 2004 roku przychody Mittal Steel wyniosły 22,2 mld USD, a sprzedaż stali 42,1 mln ton. Firma jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych oraz giełdzie Euronext w Amsterdamie.
ss, pap