-
Rosjanie naruszyli japońską przestrzeń powietrzną. Myśliwce wystrzeliły flary
„Niezwykle godny ubolewania" – takim mianem Japonia określiła incydent z udziałem rosyjskiego samolotu dalekiego rozpoznania. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w pobliżu japońskiej wyspy Rebun.
-
Rosja zmienia taktykę. Ekspert: Chcą odzyskać inicjatywę w walkach
Rosjanie chcą odzyskać stracone pozycje w obwodzie charkowskim. Aby to osiągnąć, przyjęli nową taktykę działań. Na miejsce ściągnięto czołgi i pojazdy opancerzone, których zadaniem będzie przezwyciężenie ukraińskiej obrony.
-
Jak Putin wyprowadził NATO i UE na manowce. „Polska może być gotowa za 5-8 lat”
Wojna w Ukrainie i zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie również dla Europy, wymusiła natychmiastową zmianę filozofii. Od pokojowej po wojenną. Zdano sobie sprawę, że polityka Moskwy wyprowadziła NATO i UE na manowce. Przy założeniu, że...
Waldemar Skrzypczak
-
Umowa na Himarsy dla Polski nieaktualna? Minął rok od zamówienia, a sprawa utknęła w miejscu
Pomimo podpisania umowy na zakup 486 zestawów Himars rok temu, negocjacje dotyczące szczegółów nie ruszyły. Liczba zestawów prawdopodobnie będzie mniejsza. Za to produkcja amunicji może odbywać się w Polsce.
TechnologieFirmy i rynkiGospodarka -
Polska wzmacnia obronność. Ruszamy z produkcją zagranicznych rakiet
Polska zacieśnia współpracę z południowokoreańską firmą Hanwha Aerospace, uruchamiając produkcję nowoczesnych rakiet. To kluczowy krok w umacnianiu polskiego systemu obrony.
TechnologieFirmy i rynkiFinanse i inwestycjeGospodarkaPrzemysł -
Tak wygląda pierwszy polski F-35A Husarz. 32 maszyny, czy może jednak 64?
28 sierpnia w zakładach amerykańskiej korporacji Lockheed Martin, które mieszczą się w Fort Worth w stanie Teksas, odbyła się uroczystość publicznej prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II...
Łukasz Pacholski
-
Polska chce mieć największą armię w Europie. Tyle że nas na nią nie stać
Polska zwiększa wydatki na obronność, sięgając po kredyty i wprowadzając polityczne ustępstwa, aby sfinansować rosnące koszty uzbrojenia.
TechnologieFinanse i inwestycjePrzemysł -
Polska armia potrzebuje pilnie polskiej amunicji. „Tkwimy w zasadach rodem z epoki PRL”
Jest jeszcze czas, aby zbudować od nowa polski przemysł zbrojeniowy. Uwolnić go od politycznej ośmiornicy i propagandy sukcesu. Polska armia potrzebuje pilnie polskiej amunicji. Jest nam potrzebna strategiczna suwerenność produkcyjna,...
Waldemar Skrzypczak
-
Europejski zakup polskich Piorunów. Chętne cztery kraje
Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o wspólnym zakupie z Polską przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Zakup ten ma zostać dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Do wspólnego zamówienia dołączyły jeszcze dwa...
Finanse i inwestycjeTechnologie -
Będziemy produkować własne czołgi. „Polska myśl techniczna”
Polska i Korea Południowa podpisały umowę konsorcjum na produkcję czołgów K2PL i pojazdów towarzyszących, co wzmocni polski przemysł obronny i modernizację sił zbrojnych.
TechnologieFinanse i inwestycje -
Ekspert: Polscy żołnierze używają amatorskich systemów łączności z Chin
Polskie wojsko boryka się z brakiem nowoczesnych środków łączności, co utrudnia koordynację działań. Ekspert jest zdania, że służby potrzebują nowoczesnych technologii, które zapewnią integrację systemów komunikacyjnych.
TechnologieGospodarka -
Niemcy obawiają się militarnej agresji. Większość chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej
Zmiana sytuacji geopolitycznej wpłynęła na postawy obywateli Niemiec, co znajduje odzwierciedlenie w sondażu przeprowadzonym dla „Welt am Sonntag”.
Gospodarka -
Ten projekt rozwija się ponad podziałami politycznymi. 735 mln dolarów na „polskie kły”
28 maja w Warszawie doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej oraz przedstawicielami administracji federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie zakupu trzeciej partii pocisków manewrujących...
Łukasz Pacholski
-
Misja Task Force White Eagle II w Polsce. My też będziemy mieć takie maszyny?
22 maja w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku grupa dziennikarzy miała okazję odwiedzić kontyngent Sił Powietrznych Włoch, który realizuje zadania operacyjne w ramach działań sił NATO w regionie. Noszący nazwę Task Force White...
Łukasz Pacholski
-
Rosja gromadzi potężne siły niedaleko Kijowa. Putin chce wrócić do koncepcji wojny błyskawicznej?
W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające wielki rosyjski transport sprzętu wojskowego kierujący się do obwodu sumskiego, na odległość ok. 150 km od Kijowa. Wygląda na to, że Władimir Putin zamierza ponownie uderzyć w stolicę Ukrainy.
Technologie -
Koniec „wiecznego remontu”. Czy Polska potrzebuje okrętów podwodnych? „Odpowiedź jest jednoznaczna”
11 marca Marynarka Wojenna poinformowała o zakończeniu prób okrętu podwodnego ORP Orzeł. Tym samym skończył się „wieczny” remont ostatniego okrętu tej klasy w szeregach polskiej floty, który pilnie potrzebuje następcy.
Łukasz Pacholski
-
Wybrano nazwę dla naszych myśliwców F-35. Nawiązuje do polskiej historii
Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił wyniki konkursu na nazwę polskiego myśliwca F-35. Wygrała nazwa o historycznym zabarwieniu.
Technologie -
Co z sankcjami na Rosję? „Zachód musi wykazać się determinacją”
W Unii Europejskiej trwają prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji. Doniesienia medialne wskazują, że ma się on skupić na przeciwdziałaniu obchodzeniu dotychczasowych restrykcji nałożonych na ten kraj, w szczególności na...
Opinie i komentarze -
Wielka afera w Wojsku Polskim. W tle nawet 300 mln złotych
Najważniejsza broń Wojska Polskiego z wadami. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. dostaw karabinków Grot. Chodzi o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.
-
Wojsko sięga po pracowników IT. Programiści otrzymali wezwania
Pracownicy sektora IT otrzymali pierwsze wezwania do wojska. MON wysyła powiadomienia programistom i inżynierom, by stawili się w regionalnych centrach.
CyberbezpieczeństwoZofia Andruszewska
-
Ekspert: Przez ostatnie 30 lat państwa NATO tkwiły w letargu
– Przez ostatnie trzy dekady świat tkwił w letargu, wierząc w koncepcję „końca historii”. Dopiero agresja Rosji na Ukrainę spowodowała przebudzenie – mówi Krzysztof Krystowski, dyrektor generalny na Polskę Northrop Grumman.
Opinie i komentarze