-
Cicha współpraca Chin i Rosji. Pomagają uzupełniać zapasy dronów
Według „New York Times”, od początku inwazji prawie 70 chińskich eksporterów sprzedało Rosji 26 różnych rodzajów dronów. Dziennikarze gazety szczegółowo opisali ten proceder w tekście z wtorku 21 marca.
GospodarkaFirmy i rynkiTechnologie -
Samoloty MiG-29 z Malborka ruszą na wojnę. Czy Polska dostanie coś w zamian?
Ponad rok po zapoczątkowaniu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, w czasie spotkania prezydentów Polski i Republiki Czeskiej, Andrzej Duda poinformował oficjalnie, że Polska przekaże Ukrainie przynajmniej część posiadanych przez...
Łukasz Pacholski
-
Atak na rosyjski samolot na Białorusi to wielki sukces. Czemu AWACS jest aż tak ważny?
Wraz z wynalezieniem i wdrożeniem do eksploatacji pierwszych stacji radiolokacyjnych, które m.in. stały się elementem brytyjskiego sukcesu w czasie bitwy o Anglię, zaobserwowano pewien problem – ograniczone możliwości obserwacji...
TechnologieŁukasz Pacholski
-
Incydent nad Morzem Czarnym. Rosjanie strzelili sobie w kolano, nic nie osiągnęli
Zniszczenie przez Rosjan amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym obnaża desperację Rosji, ale to w żaden sposób nie zmieni przebiegu wojny. Nieporównywalnie większe znaczenie dla niej ma choćby decyzja Izraela o przekazaniu Ukrainie...
TechnologieJakub Mielnik
-
Nowe „latające radary” dla armii USA. W ostatnich miesiącach patrolują niebo nad Polską
Armia Stanów Zjednoczonych wymieni swoją flotę AWACS-ów, czyli tak zwanych „latających radarów”. Jest porozumienie z producentem nowych maszyn.
Finanse i inwestycje -
Najnowszy okręt polskiej Marynarki Wojennej. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ORP Mewa
Silna i nowoczesna Marynarka Wojenna to nie tylko potężne narzędzie obrony kraju w czasie wojny. To również gwarant spokoju i bezpieczeństwa dostaw surowców strategicznych w czasie pokoju i zawirowań geopolitycznych! Powyższy cytat,...
InnowacjeŁukasz Pacholski
-
USA buduje drony AI rozpoznające twarze. Maszyny budzą kontrowersje
Lotnictwo USA opracowało nową technologię dla swoich dronów. Jednostki wspomagane sztuczną inteligencją zyskają funkcje rozpoznawania twarzy ze znacznych odległości. Ale czy robią to wystarcająco dobrze?
UrządzeniaTechnologieFirmy i rynki -
Amerykański pilot zrobił selfie z balonem z Chin. Następnego dnia zestrzelili obiekt
W ostatnich dniach sławę w internecie zdobył zdjęcie amerykańskiego pilota, który sfotografował się na tle chińskiego balonu szpiegowskiego. Ten sam obiekt niedługo później zestrzeliło lotnictwo USA. Teraz Pentagon potwierdził zaś...
InternetTechnologie -
Produkcja F-35 wznowiona. Pentagon wyjaśnił zagadkę chińskich elementów silnika i jego wad
Pentagon ponownie autoryzował wszystkie części myśliwców F-35. Od września 2022 roku trwało dochodzenie w sprawie podejrzanych elementów silników, które pochodziły z Chin.
Firmy i rynkiTechnologie -
500 HIMARS-ów dla Polski. „Rosji ma nawet nie wpaść do głowy, by spróbować nas zaatakować”
Kongres USA zatwierdził sprzedaż Polsce 500 HIMARS-ów. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Przydacz skomentował, że „zbroimy polską armię, aby odstraszać Rosję”.
-
Morawiecki w „NYT”: Możemy mieć najwyższy procent wydatków na obronę w NATO
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu amerykańskiemu dziennikowi „New York Times”, w którym podkreślił, że gdyby wszystkie zakupy dla armii, dokonane przez rząd, zostały zrealizowane w tym roku, to stanowiłoby to 4 proc. polskiego...
-
Rosja zawiesza udział w traktacie START. Chodzi o redukcję potencjału jądrowego
Władimir Putin poinformował w orędziu, że Rosja zawiesza udział w traktacie START, który miał na celu wzajemną kontrolę supermocarstw nad swoimi arsenałami jądrowymi.
Gospodarka -
„Samolot dnia zagłady” w Polsce. Maszyna zabezpiecza USA przed najgorszym
Dziś rozpoczyna się wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Choć przywódca przyleciał do Europy na pokładzie Air Force One, to za Bidenem podąża dużo mroczniejsza maszyna – „samolot dnia zagłady”. Co potrafi zaawansowany Boeing?
Technologie Wideo -
Airbus chce sprzedawać samoloty wojskowe, ale nie może. Na przeszkodzie stanęły Niemcy
Władze Airbusa nie kryją swojego rozczarowania tempem pracy niemieckiego rządu. Zbrojeniowa gałąź firmy nie może sprzedawać swoich samolotów transportowych ze względu na opieszałość Berlina.
Firmy i rynki -
Wyjątkowa aktywność „latających radarów” nad Polską. Armia USA zwiększyła czujność
Wizyta Joe Bidena w Polsce wzbudza ogromne zainteresowanie ze względów geopolitycznych. Na polskim niebie widać wyjątkowe przygotowania armii USA.
Technologie -
Napaść na Ukrainę. Nad Kijowem zauważono 6 balonów. Większość strącono
W środę 15 lutego nad Kijowem wykryto „około sześciu” rosyjskich balonów. Obrona przeciwlotnicza stolicy poinformowała o zestrzeleniu „większości z nich”.
Technologie -
Tajemniczy obiekt nad Rumunią. Lot MiG-ów nie przyniósł odpowiedzi
W przestrzeni powietrznej Rumunii wykryty został obiekt, który wyglądał jak balon meteorologiczny – podało tamtejsze ministerstwo obrony. Interweniowało lotnictwo.
-
Ukraińcy mają nowy młot na rosyjskie czołgi. To prezent z USA
Wojska Ukrainy w ostatnim czasie eliminują coraz więcej rosyjskich czołgów. Ich sekretną bronią stały się pociski, umożliwiające błyskawiczne tworzenie śmiertelnych pułapek na pojazdy opancerzone wroga.
Technologie -
Drony Reaper trafiły do Polski. Błaszczak o „pilnej potrzebie operacyjnej”
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o dostarczeniu do Polski dronów MQ-9A Reaper klasy MALE. Jak wyjaśnił, zostały one wyleasingowane od USA w ramach „pilnej potrzeby operacyjnej”.
-
Bayraktar to nie wszystko. Widzieliśmy, co jeszcze powstaje w tureckiej fabryce
Zamówienia na kilka lat w przód i miliardowe kontrakty. Mowa o Baykar Technology, prywatnej tureckiej firmie, która produkuje m.in. znane na ukraińskim froncie drony Bayraktar. Odwiedziliśmy fabrykę w Stambule i zobaczyliśmy, nad czym...
Firmy i rynkiMarek Sławiński
WideoGaleria -
Przemysł zbrojeniowy – filar polskiego bezpieczeństwa
Doświadczenia wojny w Ukrainie oraz zdynamizowanie procesu budowy nowoczesnych Sił Zbrojnych RP pokazały, że Polska potrzebuje silnego i, na ile to możliwe w XXI w., niezależnego przemysłu obronnego. Takiego, który odpowie na potrzeby...
Artykuł sponsorowany