Fundacja Rosa kończy realizację projektu Podróżuję, poznaję, pomagam ostatnia grupa dzieci niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami wyruszyła właśnie na wycieczkę w Góry Sowie. Z tej formy edukacji turystycznej i przełamywania barier niepełnosprawności skorzysta w sumie ponad sto osób z całego Dolnego Śląska.
Jakie tajemnice kryje zamek Grodno i po co powstały zagadkowe sztolnie w Walimiu? Co widać ze szczytu Wielkiej Sowy i jak z bliska wygląda praca archeologa oraz twórcy ceramiki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uczestnicy projektu Podróżuję, poznaję, pomagam uzyskali podczas dwudniowych wycieczek zorganizowanych przez Fundację Rosa. Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska wspólnie odkrywało ponad 100 niepełnosprawnych dzieci z pięciu ośrodków specjalnych oraz ich opiekunowie. Towarzyszyło im również dziesięciu młodych wolontariuszy, którzy zgłosili się do udziału w akcji. Rekrutowali się spośród osób w wieku 16-25 lat, uczących się albo studiujących w tym regionie.
Projekt Podróżuję, poznaję, pomagam powstał z myślą o integracji pełnosprawnej młodzieży z dziećmi niepełnosprawnymi podczas wspólnych wycieczek krajoznawczych. Celem programu realizowanego przez Fundację Rosa było likwidowanie barier niepełnosprawności, ale także zachęcanie osób niepełnosprawnych do aktywnego wypoczynku oraz pobudzanie zainteresowań najmłodszych historią i atrakcjami tej części kraju.
Pierwsze dwie grupy dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych z Wałbrzycha oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Złotoryi wyruszyły w Góry Sowie w drugiej połowie września, a na początku października Fundacja zorganizowała wycieczki dla podopiecznych SOSW z Długopola Zdroju i Środy Śląskiej. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Oławy (ostatnia grupa) wyjechali na dwudniową wyprawę dzisiaj, 11 października. Dzieci i ich opiekunowie zwiedzali zamek Grodno i sztolnie w Walimiu, zdobyli wspólnie Wielką Sowę, a także wzięli udział w spotkaniu w prawdziwej bacówce oraz w gospodarstwie, w którym wykonywane są garnki ceramiczne. Uczestnicy programu Podróżuję, poznaję, pomagam mogli też wcielić się na chwilę w Indianę Jonesa czy Larę Croft w projekcie przewidziano bowiem warsztaty archeologiczno-historyczne prowadzone przez członków Fundacji Archeologicznej Archeo.
Mi najbardziej podobało się, jak przyjechaliśmy do zamku, jak pan pokazywał zwierzęta i opowiadał o nich. I jak przyjechaliśmy tam, gdzie jest ta kopalnia, i zgasło światło opowiadał podczas wycieczki jeden z jej uczestników.
Przełamywanie barier niepełnosprawności nie musi się wiązać wyłącznie z likwidacją ograniczeń architektonicznych. Ważne jest także i to, by dzieci niepełnosprawne czuły się równoprawnym członkami społeczeństwa i miały szansę poznawać swój kraj na równi z pełnosprawnymi rówieśnikami mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy zrealizować ten projekt i że dla jego uczestników było to niezapomniana, ciekawa przygoda.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.