13. edycja Dni Tischnerowskich to okazja do spotkania z najwybitniejszymi polskimi filzofami, socjologami oraz działaczami społecznymi, którzy zmierzą się z tematem nadziei. Z tej okazji tygodnik Polityka wspólnie z Ergo Hestią wydali wyjątkowy dodatek do Niezbędnika Inteligenta pt. Przewodnik Kulturalny. O nadziei.
Uczestnicy tegorocznych Dni Tischnerowskich będą mieli okazję uczestniczyć w debatach, wykładach, projekcjach filmów oraz w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Na Tischnerowską nutę. Dni Tischnerowskie będą również doskonałą okazją do spotkania z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera:socjologiem i historykiem idei Pawłem Śpiewakiem, socjologiem Michałem Łuczewskim oraz przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.
Pierwszego dnia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród pieniężnych w wysokości 33 tys. złotych ufundowanych przez Ergo Hestię oraz statuetek zaprojektowanych przez rzeźbiarza Mariana Gromadę.
Gościem specjalnym polskiego festiwalu filozoficznego będzie gość specjalny profesor Joseph Weiler. W 2012 roku Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała profesora tytułem Człowieka Pojednania za rok 2011 za postawę religijną i światopoglądową, która usuwa stereotypy dzielące chrześcijan i żydów.
W Przewodniku Kulturalnym. O nadziei, wydanym przez tygodnik Polityka, opublikowano rozmowy, fragmenty książek i esejów, w których dotychczasowi laureaci podzieli się osobistą refleksją nad codziennym i bardzo tischnerowskim tematem nadziei. Wśród tekstów pojawiły się
m.in. niepublikowane do tej pory fragmenty nowej książki Wojciecha Jagielskiego o Nelsonie Mandeli pt. Nadzieja: Prolog, refleksje Janiny Ochojskiej oraz rozmowa z prof. Jerzy Szackim. Wersja elektroniczna dodatku Przewodnik Kulturalny. O nadziei dostępna jest na stronie www.tischner.pl/przewodnik-kulturalny.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński. Szczegółowe omówienie programu www.tischner.pl, www.dni.tischner.pl oraz www.nagrodatischnera.pl
Nadzieja jest rzeczywistością niezmiernie bogatą. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak głęboko nas przenika i nami rządzi. Dopiero, gdy tracimy nadzieję, odkrywamy, czym dla nas była. Ks. Józef Tischner |
***
Informacje o Grupie Ergo Hestia
Tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
W ubiegłym roku Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania.
Głównym akcjonariuszem Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe, należący do największego globalnego reasekuratora, Munich Re.