Komisji przewodniczą Waldemar Pawlak i wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu Rapil Żoszybajew.
Zgodnie z zapowiedzią resortu gospodarki, drugie posiedzenie Komisji (pierwsze odbyło się w kwietniu 2006 r.) będzie poświęcone zdynamizowaniu dotychczasowej współpracy gospodarczej. Jak poinformowała Konfederacja Pracodawców Polskich, podczas piątkowego spotkania ma zostać podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy KPP a konfederacją pracodawców Republiki Kazachstanu.
Do Astany, z wicepremierem Pawlakiem udają się wiceprezydenci KPP: prezes PGNiG Michał Szubski i Mirosław Motyka, dyrektor ArcelorMittal Poland. Z kazachstańskimi partnerami mają też rozmawiać szefowie polskich kopalni: prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel oraz członek zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej Grzegorz Czornik. W Forum Gospodarczym wezmą ponadto udział przedstawiciele m.in. branż: farmaceutycznej, spożywczej i budownictwa oraz jednostek badawczo-rozwojowych i polskich uczelni.
Gospodarka Kazachstanu jest ukierunkowana surowcowo (jest to przede wszystkim wydobycie i eksport gazu, ropy i uranu), choć rząd Kazachstanu chce zwiększyć produkcję towarów gotowych, w tym wysokoprzetworzonych. Wzrost PKB wyniósł tam w 2008 roku 3 proc., a wartość PKB 135 mld dol. Największym partnerem handlowym Kazachstanu są Włochy, Szwajcaria oraz sąsiadujące z nim Chiny i Rosja. Polska jest dopiero na 19. miejscu wśród partnerów handlowych tego kraju, z udziałem w kazachstańskim eksporcie na poziomie 0,6 proc. oraz w imporcie 1,1 proc.
Większość inwestycji zagranicznych jest ulokowanych w Kazachstanie w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego; Polskie inwestycje bezpośrednie stanowią niewielki odsetek.
pap, keb