Strony porozumiał się jedynie co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem. Na początku prac zespołu ustalono, że reforma wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Nie wiadomo jednak czy zmiany uda się wprowadzić w tym terminie ze względu na jesienne wybory parlamentarne. W tej sprawie związkowcy chcą się spotkać z premierem Donaldem Tuskiem, a także z klubami parlamentarnymi. Liczą, że podczas prac nad projektem ustawy dotyczącej reformy mundurowych emerytur zgłoszone zostaną ich poprawki.
Pod koniec marca podczas posiedzenia zespołu przedstawiono propozycję, według której funkcjonariusze służb mundurowych nabywaliby uprawnienia emerytalne po 20 latach pracy, nie wcześniej jednak niż po ukończeniu 50 lat. W kwietniu strona rządowa zaproponowała inne rozwiązanie: uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy i po ukończeniu 55. roku życia. Związkowcy uznali tę propozycję za nie do przyjęcia i wystosowali list do premiera z prośbą o spotkanie. Zagrozili też, że w przypadku braku porozumienia podjęte zostaną działania protestacyjne.
Obecnie emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.PAP, arb