Grudziądzka elektrownia zasilana gazem ziemnym ma ruszyć w pierwszym kwartale 2016 r. Wytwarzać będzie ponad 6 milionów megawatogodzin rocznie, co pozwala na zasilenie w energię dwóch milionów gospodarstw domowych. Będzie to największa tego typu inwestycja pod względem mocy w Polsce. Zgodnie z zapewnieniami inwestora przy budowie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania o niskim wpływie na środowisko. Elektrownia będzie zajmować mniej miejsca niż tradycyjne siłownie, a emisja dwutlenku węgla będzie o 40 proc. mniejsza niż w elektrowniach węglowych o takiej samej mocy i skali produkcji. Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego nie potrzeba placów do składowania paliwa i popiołów.
Początkowo Energa planowała zbudowanie elektrowni gazowej w Żarnowcu. Jednak spółka sprzedała grunty koncernowi PGE, który chce postawić tam elektrownię atomową. Grudziądz wybrano ze względu na bliskość magistrali energetycznej Gdańsk-Płock. W pobliskim Węgrowie znajduje się tzw. główny punkt zasilania. Strony projektu na razie nie podają szczegółowej lokalizacji inwestycji. W kwietniu grudziądzcy radni, na wniosek inwestora, podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejsce budowy zostanie ogłoszone po zakończeniu procedury pozyskania działek.
Przy budowie ma pracować do tysiąca osób. Po rozpoczęciu eksploatacji w elektrowni zatrudnionych będzie ok. 50 specjalistów, a także pracownicy pomocniczy, m.in. ochrony i utrzymania porządku.
PAP, arb