Działania Gazpromu dotyczące utworzenia dwóch spółek w Europie są związane z zaplanowaną wcześniej restrukturyzacją zagranicznych aktywów rosyjskiego monopolisty gazowego. Wiadomo jest, że sprzedażą paliwa zajmie się spółka GMT Holding. Logistyką z kolei zajmie się firma Gazprom Storages & Transport, która będzie odpowiadać także za utrzymanie infrastruktury przesyłowej. Do jej struktury będzie należeć również niemiecka spółka córka rosyjskiego koncernu gazowego - Gazprom Germania.
Rosjanie na razie nie komentują planów restrukturyzacji koncernu gazowego. Nie mniej jednak Nicole Bokstaller, rzeczniczka prasowa KE ds. energii potwierdziła RBK daily informację o tym, że "słyszała" o planach Gazpromu. Nie wykluczone jest, że nowe spółki Gazpromu zostaną zarejestrowane w jednym z trzech państw – Wielkiej Brytanii, Szwajcarii lub Luksemburgu.
Dmitrij Łobaczow, adwokat z firmy Jukow, Chrenow i partnerzy uważa, że najprawdopodobniej Gazprom wybierze Szwajcarię, jako najbardziej neutralny z politycznego punktu widzenia kraj. Wielka Brytania i Luksemburg należą do Unii Europejskiej, co może przysporzyć trudności, biorąc pod uwagę postępowanie KE w sprawie nadużywania przez Gazprom dominującej pozycji na rynku dostaw gazu do państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem, że Gazprom zawyża ceny gazu dla niektórych z tych państw.
jl, PAP