Jednym z kluczowych czynników niepewności stała się jego polityka celna, w tym wprowadzenie ceł odwetowych na import z Chin, Unii Europejskiej i Kanady. W odpowiedzi na te działania inwestorzy zaczęli poszukiwać bezpiecznych aktywów, co spowodowało wzrost zainteresowania złotem. Jednocześnie rośnie rywalizacja między kruszcem a kryptowalutami jako alternatywnymi formami zabezpieczenia kapitału.
Jak prezydentura Trumpa wpływa na cenę złota?
Historia pokazuje, że ceny złota w USA zmieniały się w zależności od sytuacji gospodarczej, a nie podziałów politycznych. W latach 80., za prezydentury Ronalda Reagana, mimo początkowo wysokiej inflacji, cena złota spadała w wyniku podwyżeania stóp procentowych przez Fed. Z kolei w czasie rządów Baracka Obamy (2008–2016) globalny kryzys finansowy doprowadził do rekordowego wzrostu wartości kruszcu, który w 2011 r. osiągnął 1900 USD za uncję.
Podczas pierwszej kadencji Trumpa (2017–2021) cena złota także osiągnęła historyczne maksimum, głównie z powodu wojny handlowej z Chinami oraz pandemii COVID-19. Aktualnie, po jego powrocie do Białego Domu, sytuacja się powtarza – protekcjonistyczna polityka ponownie wpływa na ceny metali szlachetnych.
- "Według analizy Świątowej Rady Złota, podczas rządów demokratów rośnie popyt na złote sztabki i monety, ponieważ wyborcy republikańscy obawiają się wzrostu zadłużenia kraju. Jednak patrząc na dane historyczne, to właśnie Donald Trump był rekordzistą pod względem procentowego wzrostu ceny złota" – komentuje Michał Tekliński, ekspert rynku złota z Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark.
Czytaj też:
Trump unieważni status prawny 240 tys. Ukraińców? „Szybka ścieżka do deportacji”
Rekordowe ceny złota. Czy przebijemy 3000 USD za uncję?
20 lutego 2025 r. cena spot złota osiągnęła rekordowy poziom 2947,11 USD za uncję, co oznacza wzrost o 12 proc. od początku roku. Analitycy prognozują, że dalsza eskalacja napięć handlowych może podnieść cenę kruszcu powyżej psychologicznej bariery 3000 USD.
- "Styczniowa inauguracja prezydentury Trumpa wywołała wzrost niepokoju, zwłaszcza w kontekście potencjalnych wojen celnych. Obecnie obserwujemy przepływ złota z Londynu do USA, co związane jest z obawami o kolejne taryfy celne i globalne napięcia geopolityczne" – wyjaśnia Michał Tekliński.
Citi Research już podniosło swoje prognozy cenowe – trzyletnia prognoza wzrosła do 3000 USD za uncję, a średnia prognoza na 2025 r. wynosi obecnie 2900 USD/oz.
Czytaj też:
Ilu Polaków płaci gotówką? Zaskakujące wyniki badań
Czy kryptowaluty przejmą rolę złota?
Rynki kryptowalut doświadczyły w ostatnich miesiącach dynamicznych zmian, częściowo związanych z decyzjami administracji Trumpa. Inwestorzy mieli nadzieję na przyjazne regulacje dla cyfrowych aktywów, co doprowadziło do rekordowego wzrostu wartości bitcoina do poziomu ponad 109 tys. USD w styczniu 2025 roku. Jednak po lutowych decyzjach politycznych kurs BTC spadł poniżej 95 tys. USD.
- "Według badania Goldman Sachs, w 2025 r. 32 proc. inwestorów uważa złoto za najbardziej atrakcyjny towar, co stanowi duży wzrost w porównaniu do 5 proc. w 2024 r. Bitcoin zajmuje drugie miejsce, cieszy się popularnością 25 proc. ankietowanych" – podkreśla Tekliński.
Dodatkowo, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński potwierdził, że Polska nie planuje gromadzenia rezerw w bitcoinach, uznając złoto i tradycyjne waluty za znacznie bezpieczniejsze aktywa.
Czytaj też:
Kobiety zarabiają dużo mniej. Raport wskazuje powody
Fed i polityka stóp procentowych. Co dalej?
Jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny złota i kryptowalut są decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych. Trump wielokrotnie krytykował Fed i naciskał na ich obniżenie. Jeśli Fed zdecyduje się na bardziej agresywną politykę luzowania ilościowego, może to zwiększyć inflację i doprowadzić do dalszego wzrostu cen złota oraz kryptowalut jako form zabezpieczenia kapitału.