Polski Ład będzie zawierał postanowienia dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci. Wciąż trwają rozmowy, ale prawdopodobnie będzie to zerowy PIT. Zabiegali o to posłowie PiS i Partii Republikańskiej Adama Bielana, która stopniowo wchodzi w rolę nowego koalicjanta PiS.
– Prowadziliśmy negocjacje w tej sprawie z MF i Ministerstwem Rodziny. Kierunkowa decyzja jest taka, że chcemy skorzystać z dobrych doświadczeń zerowego PIT dla młodych i wprowadzić zerowy PIT dla rodzin 4 plus – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, która opisuje tę nowość, poseł Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk. Dodał, że „rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowania dzieci nie tylko w postaci np. 500 plus, ale również ulg podatkowych”.
Na stole leżało kilka propozycji
Aby skorzystać z zerowego PIT-u, łączne dochody małżonków nie będą mogły przekroczyć 170 tys. zł. Dlaczego właśnie taka kwota? - To dokładnie ulga dla młodych razy dwa, czyli dla każdego z rodziców przy wspólnym rozliczeniu. Mówimy więc o wspólnych dochodach rodziców na poziomie ok. 14 tys. zł miesięcznie – wyjaśnił Bortniczuk.
Informator z Ministerstwa Finansów przyznał, że równolegle analizowanych było kilka rozwiązań. Jedno to podwyższenie obecnych ulg na czwarte i kolejne dziecko z możliwością dopłaty z budżetu, jeśli zapłacone podatki i składki są zbyt niskie, by skorzystać z ulgi. Kolejny pomysł to tzw. iloraz rodziny, czyli możliwość rozliczania się z czwartym i kolejnymi dziećmi. W takim przypadku każde kolejne dziecko liczone byłoby jako pół członka rodziny.
– Każde z analizowanych rozwiązań ma swoje zalety. Dla nas ważne jest, by wzmocnienie dużych rodzin realnie nastąpiło, bo konstytucja mówi o szczególnym wsparciu państwa dla takich rodzin, a na płaszczyźnie społecznej to one w ponadproporcjonalny sposób przyczyniają się do osłabienia problemu demograficznego, największego strategicznego wyzwania stojącego przed Polską – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Czytaj też:
Trwa zamieszanie wokół składki zdrowotnej w Polskim Ładzie. Przedsiębiorcy w niepewności