Paryskie wnętrza to połączenie przepychu z lekkością, zestawienie nowoczesności z antykami oraz fuzja jasnych barw z czernią. Pomimo zespolenia wielu przeciwieństw styl ten odznacza się harmonią i elegancją. Sprawdź jak ,,przemycić" skrawek Francji do swojego mieszkania.
Paryż to nie tylko urocze kamienice, piękne uliczki i romantyczna atmosfera, to także stolica mody, ,,mekka" elegancji i sztuki dekoracyjnej. Nic więc dziwnego, że Paryżanie przenieśli ten niesamowity klimat miasta do swoich wnętrz, tworząc nowy styl pełen blasku, wdzięku i klasy. Projektanci wnętrz z firmy Komandor podpowiadają jak zaaranżować wnętrze w stylu paryskim.
Kolory Paryża w naszym wnętrzu
Moda paryska jest pełna klasy i elegancji, dlatego też powinniśmy się wystrzegać krzykliwych kolorów, które do wnętrza wnoszą zbyt dużo ,,hałasu". Wnętrze o francuskiej duszy jest spokojne, pełne romantyzmu i kurtuazji. Taką atmosferę uzyskamy, dzięki jasnym barwom, które królują we wnętrzach w stylu paryskim. Białe ściany, obicia mebli wypoczynkowych w kolorze ecru czy też stonowane pastelowe dodatki dodają wnętrzu lekkości, a zarazem szyku. Jedynym zdecydowanym akcentem jest czerń, która w połączeniu z jasnymi kolorami łączy wnętrze w idealną całość, nadając mu harmonii i nieszablonowej elegancji.
- Czerń wielu osobom z reguły kojarzy się ze smutkiem, jednak podążając kanonem mody paryskiej, barwa ta jest niezwykle głęboka i pełna elegancji, a w zestawieniu z jasnym otoczeniem nadaje wnętrzu niebagatelnego wyglądu i elegancji - wyjaśnia Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor. - Element czerni najlepiej spełnia się w wypełnieniach frontów szaf, czego najlepszym przykładem jest szkło Colorimo Soft z oryginalną strukturą przypominającą niezwykle modne w tym roku, szykowne pikowanie - dodaje.
Styl paryski to nie tylko surowa biel ścian. W tego typu aranżacji doskonale odnajdą się także jasne lub pastelowe tapety ozdobione delikatnymi deseniami z motywem kwiatowym. Taka aranżacja wprowadzi do wnętrza szczyptę romantyzmu, wdzięku i uroku.
Francuska równowaga
Styl francuski to również eklektyzm, czyli tzw. mieszanka dekoracyjnych elementów z rożnych wieków. W tego typu wnętrzach bez problemu możemy znaleźć ślady subtelnego rokoko, nawiązującego do antyku neoklasycyzmu czy dostojnego art deco. Obok mebli tradycyjnych znajdziemy także nowoczesne sprzęty. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniach urządzonych w stylu paryskim panuje chaos. Wręcz przeciwnie - cechą charakterystyczną mody paryskiej jest symetria, która idealnie łączy wszystkie style w jedną harmonijną całość. Dlatego też urządzając mieszkanie w klimacie paryskiej duszy powinniśmy zadbać o symetryczne rozmieszczenie stolików, foteli, lamp czy krzeseł.
- Francuzi w aranżacji wnętrz uwielbiają wygodę, dlatego stawiają na funkcjonalność pomieszczenia, która pozwala im na utrzymanie niemal idealnego porządku. W tym celu przy wyborze mebli powinniśmy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale powinniśmy skupić się również na funkcjach, które będą pełnić w mieszkaniu - komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.- Na przykład osoby, które cenią komfort i elegancję powinny w swoim wnętrzu wykorzystać szafy wnękowe w systemie drzwi przesuwnych Heliodor - dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu Comfort Touch, otwieranie i zamykanie drzwi odbywa się tu na zasadzie ,,naciśnij i otwórz", co znacznie ułatwia użytkowanie i dodaje klasy wnętrzu - dodaje Anna Wróbel.
Sztuka detali
W aranżacji wnętrz dodatki mają szczególną moc - to od nich zależy efekt końcowy każdego projektu. W stylu paryskim detale wnoszą kolejną szczyptę szyku i elegancji. Dlatego też idealnie sprawdzą się tutaj lustra z pięknie rzeźbionymi ramami, które nie tylko nadadzą wnętrzu charakterystycznego wyrazu, ale także optycznie powiększą pokój. Urządzając mieszkanie w tym stylu warto do środka ,,przemycić" klimat Paryża. Taki efekt uzyskamy zawieszając na ścianie obraz ze słynną wieżą Eiffla, czy też romantycznymi uliczkami miasta. Całość aranżacji dopełnią lekkie, tiulowe firany wprowadzając do wnętrza odrobinę finezji i lekkości.
dostarczył infoWire.pl