Wyprzedzają nas Chiny i Stany Zjednoczone, a wśród krajów europejskich: Niemcy, Rosja oraz Wielka Brytania. "Polska jest niekwestionowanym liderem wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej" - napisano w zaprezentowanym we wtorek raporcie. Według Ernst&Young, na nasz sukces wpłynęło położenie geograficzne oraz niskie koszty pracy.
Z badania wynika też, że Polska jest drugim najbardziej popularnym na świecie krajem do inwestycji, jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Chiny.
"Polska odniosła sukces, jeśli chodzi o kreowanie nowych miejsc pracy. W 2006 r. powstało ich 31 tys., czyli najwięcej w całej Europie" - powiedziała na wtorkowej konferencji poświęconej raportowi Agnieszka Tałasiewicz z Ernst&Young.
Według niej, powoli zmniejsza się konkurencyjność Polski, osiągana dzięki niższym kosztom pracy. Mamy wykształconą kadrę pracowników, którzy nie chcą pracować za minimalną zapłatę. Dodała, że z Chinami możemy konkurować jakością produkcji.
Tałasiewicz zaznaczyła, że wyzwaniem dla naszego kraju jest zmiana struktury inwestycji, by przyciągać więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami. By to osiągnąć, konieczne są dwa rodzaje działań - skuteczny marketing inwestycyjny oraz poprawa otoczenia biznesowego, m.in. stabilne i elastyczne prawo, poprawa infrastruktury telekomunikacyjnej i logistycznej oraz skrócenie procesu przyznawania wsparcia dla inwestorów.
Jak mówiła Tałasiewicz, musimy już teraz podjąć działania, które pozwolą utrzymać się w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych państw pod względem inwestycji. Jeśli tego nie zrobimy, może czekać nas podobny los jak Francję i Hiszpanię, których atrakcyjność ostatnio spadła. Według Tałasiewicz, w przyszłości zwiększy się też współpraca Polski z Indiami, które szukają w Europie miejsca do lokowania centrów obsługi.
Ekspertka podkreśliła, że raport wskazuje obecnie na bardzo dobry klimat inwestycyjny wokół Polski. "Inwestorzy potwierdzają, że chcą kontynuować swoją działalność w Europie, a krajem najchętniej wskazywanym jako miejsce lokowania przyszłych inwestycji niezmiennie pozostają Niemcy. Polska zajmuje drugą pozycję, podobnie jak przed rokiem" - czytamy w raporcie.
W tegorocznej edycji badania wzięło udział ponad 800 osób, przedstawicieli międzynarodowych inwestorów. 53 proc. respondentów pochodziło z Europy, 35 proc. z Ameryki Północnej, a 11 proc. z Azji.pap, ss