W październiku 2016 roku jeden z podejrzanych 54-letni Robert K., prezes spółki kapitałowej, zawarł z PARP umowę dotyczącą dofinansowania projektu. Działające w imieniu spółki osoby przedstawiały fałszywe faktury i w ten sposób wyłudziły ponad 3 mln złotych refundacji. W grudniu 2017 roku podejrzani podjęli drugą próbę oszukania PARP: Robert K. zawarł umowę dotyczącą 800 tys. zł dofinansowania. Jednak w tym przypadku nie doszło do przekazania pieniędzy. Pracownicy PARP przeprowadzili kontrolę, a umowa została rozwiązana.
Podejrzani skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Czterech mężczyzn i jedna kobieta usłyszeli zarzuty oszustwa, posługiwania się dokumentami poświadczającymi nieprawdę w celu uzyskania wsparcia finansowego oraz usiłowania wyłudzenia mienia znacznej wartości.
- Trzy osoby, przesłuchane w charakterze podejrzanych, nie przyznały się do zarzucanych im czynów. Piotr K., przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wszyscy podejrzani skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Natomiast piąty z podejrzanych Bartosz B. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia – poinformował na antenie RMF FM rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Krzysztof Ciechanowski.
Za przestępstwa te podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Mają teżzakaz kontaktowania się ze sobą i zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe od 15 do 50 tys. złotych.
Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości, samochody, broń, gotówkę i udziały w spółkach kapitałowych o łącznej wartości blisko 4 milionów złotych.
Czytaj też:
Ciemna strona sztucznej inteligencji. „W niektórych kwestiach trzeba bić na alarm”Czytaj też:
Rynki żyją rekordową ceną złota. Srebro jest najdroższe od roku