Jak informuje UOKiK, prawie połowa Polaków nie lubi robić zakupów. "Co trzeci badany to tzw. niepewny siebie przeciętniak, czyli osoba, która ze względów finansowych nie lubi zakupów i rzadziej je robi" - poinformował Urząd.
Według UOKiK, 15 proc. dorosłych Polaków to grupa "konsumentów wycofanych". Należą do niej osoby głównie po sześćdziesiątym roku życia, z wykształceniem podstawowym, które nie interesują się zakupami i nabywają tylko najpotrzebniejsze produkty.
75 proc. ankietowanych przez TNS OBOP kupuje jedynie produkty z wcześniej przygotowanej listy. Powodem jest ograniczony budżet domowy.
"Pozytywnym wynikiem badania jest informacja, że jedna trzecia z nas to tzw. świadomi entuzjaści, którzy lubią zakupy, znają swoje prawa i konsekwentnie rozliczają z ich egzekwowania przedsiębiorców. Przedstawiciele tej grupy przywiązują dużą wagę do marki produktu - jej wizerunku, ale przede wszystkim jakości" - informuje UOKiK.
Jedna czwarta badanych uważa, że towar markowy jest lepszy od innych. Znak handlowy ma największe znaczenie przy wyborze sprzętu RTV-AGD, kosmetyków oraz kawy i herbaty. Kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na markę kosmetyków, środków czystości i artykułów żywnościowych. Dla mężczyzn jest ona ważna, gdy kupują odzież, obuwie, sprzęt RTV-AGD oraz sportowy.
Tylko co piąty konsument lubi zakupy i czuje się pewnie jako uczestnik rynku. Badanie zalicza te osoby do grupy "pewnych siebie pragmatyków". Jeśli osoba z tej grupy kupuje produkt markowy, nie zależy jej na kształtowaniu dzięki niemu swojego wizerunku, ale przede wszystkim na jakości. Często nie zna jednak swoich praw i nie próbuje ich dochodzić. Ulega też wpływowi reklam.
Badanie "Analiza poziomu świadomości konsumenckiej, sposobów podejmowania decyzji konsumenckich i barier utrudniających konsumentom bezpieczne i satysfakcjonujące uczestnictwo w rynku" zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK, od 16 lutego do 1 marca 2007 roku, na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej.
pap, ss