Wyjaśnił, że 40 z projektów spełnia wymogi budżetowe, unijne i legislacyjne.
Palikot poinformował, że do laski marszałkowskiej komisja Przyjazne Państwo skierowała 5 projektów. Wśród nich wymienił projekty nowelizacji ustaw: o odpadach, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, Ordynacja podatkowa, o podatku od towarów i usług oraz o podatku od spadków i darowizn.
Do najważniejszych zmian zaliczył projekt zakładający całkowite odrolnienie gruntów niskiej klasy (IV-VI) na obszarze miast najpóźniej do 2010 roku. Przypomniał, że w Warszawie jest w 52 proc. gruntów rolnych, z czego 80 proc. ma niską klasę. "Wprowadzenie tych zmian uwolni tereny pod inwestycje i zdynamizuje rozwój budownictwa mieszkaniowego" - podkreślił.
Szef sejmowej komisji poinformował również, że do końca kwietnia wejdzie w życie wypracowane w komisji rozporządzenie, które znosi obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych przez 5 lat. Również w tym czasie ma zacząć obowiązywać rozporządzenie skracające okres oczekiwania na zwrot podatku VAT ze 180 do 60 dni.
Z kolei w projekcie nowelizacji ustawy o odpadach, komisja zaproponowała unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych tylko w spalarniach. Dodatkowo ma to być przeprowadzane na terenie województwa, w którym odpady zostały wytworzone.
Komisja Przyjazne Państwo chce również uproszczenia przepisów dotyczących zwolnień od podatku od spadków i darowizn. Chodzi o majątki przejmowane od najbliższej rodziny. Obecnie w ciągu 30 dni trzeba złożyć w urzędzie skarbowym stosowne zgłoszenie, by skorzystać z tego przywileju. Projekt znosi ten obowiązek.
Palikot podkreślił zaangażowanie premiera Donalda Tuska w prace komisji.
"Gdyby nie osobiste zaangażowanie premiera, to nie bylibyśmy w stanie tego wszystkiego zrobić" - powiedział. Dodał, że z każdym miesiącem znacznie poprawia się współpraca komisji z poszczególnymi resortami.pap, ss