"Nie możemy kontynuować systemu, w którym marnuje się miliardy dolarów podatników na programy, które utraciły swoją użyteczność albo istnieją tylko dzięki wpływom jakiegoś polityka, lobbysty czy grupy interesów" - powiedział Obama na konferencji prasowej w Chicago.
Jako przykład takich programów podał dotacje dla zamożnych farmerów. "Będę linijka po linijce likwidował te programy, których nie potrzebujemy" - zapowiedział.
Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że wydatki, na których będzie można oszczędzić w okresie kryzysu, są wielokrotnie niższe od kwot, które już proponuje się wydać na pobudzenie gospodarki do wzrostu i ratowanie sektora finansowego. Te ostatnie sięgają już bilionów dolarów.
Zapytany, jak ocenia swój mandat uzyskany w wyborach, Obama odpowiedział, że ich wynik rozumie jako wyraz "pragnienia zmian" w kraju i "skierowania go w nowym kierunku".
Podkreślił jednak, że nie uważa, by jego administracja i demokratyczny Kongres mogły posunąć się za daleko.
"Zdobyłem 53 procent głosów, co oznacza, że 47 procent głosowało na Johna McCaina. Mam więc poczucie pokory. Jedna partia nie ma monopolu na mądrość. Demokraci i Republikanie będą musieli pracować razem" - powiedział.
"Amerykanie chcą rządu skutecznego i kierującego się zdrowym rozsądkiem, a nie ideologią" - dodał.
Obama przedstawił na konferencji przyszłego dyrektora Biura ds. Budżetu i Zarządzania w Białym Domu. Został nim młody, zaledwie 39-letni ekonomista Peter Orszag. Jego zastępcą będzie Robert Nabors.
Podobnie jak inni najbliżsi współpracownicy prezydenta- elekta, są oni pragmatykami i wolnorynkowcami i politycznie reprezentują centrum Partii Demokratycznej.
Poprzedniego dnia Obama mianował ministrem skarbu Timothy Geithnera, dotychczasowego szefa nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej, a przewodniczącym Krajowej Rady Ekonomicznej Larry'ego Summersa, byłego ministra skarbu w administracji prezydenta Clintona.
Wszyscy doradcy ekonomiczni Obamy są zgodnie chwaleni za kompetencję i umiarkowanie, także przez republikańską opozycję.
pap, keb