W Sejmie rozpoczęły się prace w podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego nad pakietem pięciu ustaw, reformujących polską naukę. Posłowie zajmowali się projektem dotyczącym ustawy o zasadach finansowania nauki.
Według projektu, po poprawce posła PO Jana Kaźmierczaka, środki finansowe na naukę będą przeznaczane m.in. na "działalność uczelni polegającą na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych służących rozwojowi młodych naukowców".
"To będzie fundusz w gestii rektora, który będzie mógł go wydać na wszystko to, co wiąże się z rozwojem młodych naukowców, np. na doktoraty, publikacje w znaczących czasopismach, udział w konferencjach naukowych, a także na badania, które są niezbywalne dla młodych naukowców" - powiedział PAP Kaźmierczak.
Według niego, poprawka jest odpowiedzią na wiele wątpliwości, które zgłaszały środowiska akademickie w Polsce, zaniepokojone brakiem w projekcie nowelizacji środków na ten cel.
"To rozwiązanie służy młodym naukowcom" - oceniła minister nauki Barbara Kudrycka i zaznaczyła, że zapis o środkach na rozwój młodych naukowców będzie odpowiadać dotychczasowym środkom na tzw. badania własne.
"To bardzo dobre rozwiązanie" - oceniła w rozmowie z rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. "Jak pojęcie badań własnych zniknęło, to była jedna wielka rozpacz, bo praktycznie rzecz biorąc były to jedyne pieniądze, które rektor mógł przeznaczyć dla młodych naukowców" - tłumaczyła.
Poprawkę poparł także przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Piotr Janusz Koza, według którego zapis ten pozwoli na aplikowanie o duże projekty naukowe na początku kariery młodych naukowców.
Za poprawką jednomyślnie głosowała cała podkomisja.
W dalszej kolejności posłowie zajmą się projektami: o instytutach badawczych, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, o Narodowym Centrum Nauki, o Polskiej Akademii Nauk, a także dwoma projektami zgłoszonymi przez klub PiS: o Agencji Badań Poznawczych oraz o Państwowych Instytutach Naukowych.
pap, keb