Typowa recesja, jak zauważyli autorzy raportu, trwa około roku, natomiast następująca po niej ekspansja gospodarcza ok. pięć lat.
Z badań, które przeprowadzono, wynika też, że recesje, którym towarzyszy kryzys na rynkach finansowych, mają tendencję do ostrzejszego przebiegu, a poprawa koniunktury jest w takim wypadku powolna.
"Jeżeli takie recesje są zsynchronizowane globalnie, wtedy trwają nawet dłużej, a ożywienie gospodarcze jest jeszcze słabsze" - napisano.
Zdaniem analityków Funduszu, antycykliczna polityka może przyspieszyć wyjście z obecnego kryzysu.
"Ekspansywna polityka fiskalna wydaje się szczególnie efektywna. Polityka monetarna może wspomóc skrócenie takiej recesji, ale jest mniej efektywna niż zazwyczaj" - napisano.
Jednakże - dodano - wpływ polityki fiskalnej na siłę ożywienia gospodarczego wydaje się mniejszy dla gospodarek z wyższym poziomem długu publicznego.
MFW uważa, że zwalczenie trwającej obecnie globalnej recesji będzie wymagało skoordynowanej polityki monetarnej, fiskalnej i finansowej, a odbudowanie zaufania w sektorze finansowym zdecyduje o efektywności polityki makroekonomicznej.
"Agresywne środki polityki monetarnej i fiskalnej są potrzebne, aby w krótkim terminie wesprzeć zagregowany popyt" - napisano w komentarzu.ab, pap