"Koordynacja jest ważna"
- Będziemy chcieli naszym globalnym partnerom z G20 - gdzie będziemy się wypowiadać w imieniu całej Unii Europejskiej - powiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, że Europa w obliczu kryzysu stanęła wobec wyboru i wybrała większą integrację gospodarczą - podkreślił. Wyjaśnił, że dowodem na to jest kompromis, jaki został osiągnięty we Wrocławiu, który pozwoli na przyjęcie przez UE nowego ładu gospodarczego.
- I w ramach strefy euro, i w ramach Unii Europejskiej są państwa, które dobrze sobie radzą z kryzysem. Takim państwem jest Polska - ocenił. - Koordynacja polityki gospodarczej państw w ramach G20 jest ważna i potrzebna, aby ograniczyć nierównowagi, które występują między poszczególnymi kontynentami czy regionami świata, takimi jak Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Chiny, Ameryka Południowa - mówił.
Podatek? Polska ani za, ani przeciw
Według ministra inspiracją współpracy na poziomie światowym mogą być niektóre rozwiązania przyjęte przez UE w ramach nowego ładu gospodarczego, czyli tzw. sześciopaku. Rostowski powiedział, że wzorem dla działań G-20 mogą i powinny być na przykład mechanizmy ostrzegawcze, które zapisano w sześciopaku, dotyczące nierównowagi makroekonomicznej. Rostowski powiedział, że jest pewien, iż na forum (G -20) niektóre kraje poruszą temat podatku od międzynarodowych transakcji finansowych. Zaznaczył, że UE jest podzielona w tej kwestii, a "Polska nie ma specjalnie interesu w jedną czy drugą stronę", a "najważniejsza rzecz, aby takie działania nie były puste". Minister wyraził też opinię, że Polska przyczyniła się już do dialogu na szczeblu światowym przez zaproszenie amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera do Wrocławia na spotkanie ECOFIN.
zew, PAP