Spadki cen wyraźnie widać np. w przypadku ziemniaków, które kosztują obecnie 50 gr za kilogram. - Zbiory ziemniaków w całym kraju były w tym roku ponadprzeciętne. Zapotrzebowanie krajowe, które nie przekroczyło - według danych z listopada 2011 r. - połowy rzeczywistych zbiorów tej uprawy, a więc wysoka podaż połączona z dość długim czasem realizacji dostaw, ukształtowała cenę ziemniaków na poziomie 50 gr za kg - powiedział prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego Jacek Urbański.
O połowę, w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, spadła cena kilograma cebuli, który kosztuje obecnie 60 gr. Lubuszanie mniej płacą też za marchew, seler czy kapustę. Staniały też jesienne owoce: jabłka, gruszki i winogrona.
Jak zaznaczył Urbański,to, czy tendencja spadkowa utrzyma się w przyszłości, zależy głównie od podsumowania roku. - Z nim nieodłącznie wiąże się okres zimowy, który wpłynie znacząco na przyszłoroczne uprawy. Jeśli rolnicy wyjdą w tym roku obronną ręką z kryzysu gospodarczego, nie cofną się przed inwestycjami w opłacalny plon w roku 2012 - dodał.
Województwo lubuskie przede wszystkim uczestniczy w produkcji na rynek lokalny. Natomiast na rynek krajowy i zagraniczny trafiają z tego regionu m.in. ziemniaki, cebula, szparagi czy truskawki, te ostatnie głównie w formie mrożonek.eb, pap