Ten przeklęty 2010 rok...
Spowodowane kryzysem zmiany polityczne w Europie zaczęły się w maju 2010 roku od wyborów w Wielkiej Brytanii, gdzie laburzyści ponieśli największą porażkę w swej historii i gdzie konserwatyści musieli stworzyć rząd koalicyjny z liberałami - pierwszy koalicyjny rząd na Wyspach od 70 lat. W czerwcu 2010 roku w głosowaniach w Belgii i Holandii wyborcy również pozbawili władzy partie rządzące. Belgowie ukarali chrześcijańskich demokratów i uczynili pierwszą partią parlamentu federalnego flamandzkich separatystów z N-VA. Z kolei w Holandii chrześcijańscy demokraci przegrali również na rzecz liberałów, ale najbardziej znaczący był awans PVV, skrajnej prawicy, która stała się trzecią co do znaczenia partią w tym kraju. Poparcie z jej strony miało zasadnicze znaczenie dla utrzymania rządu koalicyjnego liberałów i chrześcijańskich demokratów. Odrzucenia przez PVV cięć budżetowych zmierzających do zredukowania deficytu spowodowało dymisję rządu holenderskiego 23 kwietnia 2012 roku. 12 września w Holandii odbędą się wybory parlamentarne.
W 2011 roku nastąpiły dalsze zmiany u władzy. W lutym Irlandia przeprowadziła przedterminowe wybory powszechne, w których Fianna Fail (Partia Republikańska) - u władzy od 1997 roku - poniosła ciężką porażkę w starciu z Fine Gael, która zdobyła 76 ze 166 mandatów. Następna była w Portugalia: konserwatyści pokonali socjalistów, których rząd musiał zgodzić się na interwencję finansową Unii Europejskiej w maju 2011 roku. Duńczycy we wrześniu dali w wyborach powszechnych zwycięstwo blokowi centrolewicy, który przejął władzę po 11 latach rządów centroprawicy.
W Hiszpanii wybory powszechne z 20 listopada dały absolutną większość konserwatystom z Partii Ludowej, którzy pokonali Hiszpańską Robotniczą Partię Socjalistyczną (PSOE). Rok zamknęły przyspieszone wybory przeprowadzone w grudniu w Słowenii. Zwyciężyła w nich "Słowenia Pozytywna" (LZS-PS), nowo utworzona partia lewicowa, z którą przegrała rządząca Partia Socjaldemokratyczna. Na Słowacji po wyborach z 10 marca 2012 roku socjaldemokraci zdobyli przewagę nad blokiem konserwatywnym, który rządził od 2010 roku.
Technokraci zamiast polityków
Grecja, która również głosowała 6 maja w wyborach powszechnych oraz Włochy to wyjątkowo jaskrawe przypadki tego, jak kryzys doprowadza do upadku europejskich przywódców: gabinety rządzące zostały w tych państwach zastąpione przez "rządy technokratyczne", na czele których stanęły osobistości bardzo bliskie Unii Europejskiej.
PAP, arb