Jak podkreśliła marszałek, stanowisko Polski i Łotwy w większości głównych debat unijnych jest bardzo bliskie. - Podczas negocjacji o wieloletnim budżecie Unii Polacy i Łotysze bronią polityki spójności i wspólnie walczą o bardziej sprawiedliwy podział środków na Wspólną Politykę Rolną - oświadczyła Kopacz. Dodała, że oba kraje zabiegają też o to, by program Partnerstwa Wschodniego był realnym instrumentem wspierania demokratycznych i rynkowych przemian u naszych partnerów na wschodzie.
W ocenie marszałek, głos Polski i Łotwy jest dobrze słyszalny w Brukseli m.in. dlatego, że oba kraje odniosły gospodarczy sukces. - Mimo kolejnej fali gospodarczego kryzysu w Europie nasze gospodarki rosną i z przyjemnością mogę stwierdzić, że nasze kraje rywalizują w walce o tytuł lidera zjednoczonej Europy w kategorii wzrostu gospodarczego - powiedziała Kopacz. Pogratulowała Łotwie, że ta wydobyła się z bardzo głębokiego kryzysu. - Z podziwem obserwujemy w Polsce waszą determinację we wprowadzaniu reform i konsolidacji budżetu - zaznaczyła.
Marszałek Sejmu dziękowała ponadto za doskonałe relacje między Łotwą a mieszkającymi tu Polakami. Jej zdaniem stanowią one przykład mądrego i przyjaznego współżycia dwóch historycznie powiązanych narodów. - Mimo budżetowych trudności doskonale radzą sobie polskie szkoły na Łotwie - dodała. Ewa Kopacz w drugim dniu swojej wizyty na Łotwie odwiedzi jedną z polskich szkół w Rydze.
ja, PAP