251 osób w Chinach ma majątek przekraczający miliard dolarów, to o 20 osób mniej niż w ubiegłym roku - podano w zestawieniu opracowanym przez miesięcznik "Hurun Report" specjalizujący się w chińskim świecie luksusu i wielkiego biznesu.
Według Ruperta Hoogewerfa, głównego autora tegorocznej listy, chińscy bogacze "zanotowali znaczące straty" w minionym roku. Majątek 469 spośród tysiąca najbogatszych Chińczyków zmniejszył się, w przypadku 37 z nich o ponad 50 proc. W gronie tysiąca najbardziej majętnych pojawiło się 150 nowych twarzy.
Najbogatszą osobą w Chinach jest 67-letni Zong Qinghou, potentat w sektorze produkcji napojów, którego majątek jest szacowany na 12,6 mld dolarów. Zajmująca 8. miejsce w rankingu najbogatsza kobieta Chin Wu Yajun z majątkiem liczącym 6 mld dolarów jest najbogatszą kobietą na świecie, która samodzielnie doszła do swojej fortuny.
Jednym z powodów strat u chińskich bogaczy jest spowolnienie wzrostu gospodarczego. Jeszcze w 2011 roku chińskie PKB urosło o 9,3 proc., w drugim kwartale 2012 r. wzrost gospodarczy wyniósł 7,6 proc. i był najniższy od trzech lat. Według ekspertów wzrost PKB w trzecim kwartale będzie niższy.
Po raz pierwszy w historii rankingu, publikowanego od 1999 roku, sektor nieruchomości nie jest głównym źródłem bogactwa najbardziej majętnych Chińczyków. Jego miejsce zajął sektor produkcji. Wzrost rynku nieruchomości wyhamowuje od ponad dwóch lat z powodu polityki rządu, która ma zapobiec powstaniu bańki spekulacyjnej. W kilku miastach zabroniono osobom prywatnym zakupu drugiego mieszkania, zwiększono również wysokość wkładu własnego niezbędnego do uzyskania kredytu mieszkaniowego. W niektórych miejscach wprowadzono podatki gruntowe.
Pomimo tegorocznego spadku liczby miliarderów raporty opracowywane przez chiński miesięcznik pokazują, że w ciągu ostatnich lat grono Chińczyków mających dziewięć zer na koncie znacznie się powiększyło. Jeszcze 6 lat temu było ich 15. Podobna tendencja jest zauważalna, jeśli przyjrzeć się średniej wartości majątku tysiąca najbogatszych Chińczyków. Choć w minionym roku wartość ta zmniejszyła się o 9 proc. i wynosi obecnie 860 mln dolarów, to jest prawie dwukrotnie wyższa w porównaniu z 2008 rokiem, kiedy wynosiła 439 mln dolarów.
W Chinach mieszka ok. 1,3 mld osób.
zew, PAP