W 2000 roku węgierski koncern paliwowy MOL był rywalem PKN Orlen w przetargu na zakup 36,2 proc. akcji słowackiego Slovnaftu. Orlen przegrał wówczas przegrał tę rywalizację.
Pierwsze informacje o możliwej współpracy PKN Orlen z MOL przy prywatyzacji Unipetrolu pojawiły się na początku roku tego roku. Deklarowały ją oba koncerny.
Wcześniej w maju u. roku PKN Orlen podpisał list intencyjny z czesko-szwajcarskim producentem nawozów Agrofert Holding a.s., w sprawie możliwości utworzenia wspólnego konsorcjum, które miałoby uczestniczyć w prywatyzacji czeskiej firmy paliwowej Unipetrol a.s.
Pod koniec lipca podpisany został z Agrofertem, list intencyjny na przeprowadzenie badania spółki Unipetrol w związku ze wspólnymi planami kupna 62,99 proc. jej akcji. Do transakcji, szacowanej na 361 mln euro, jednak nie doszło. We wrześniu 2002 roku Agrofert wycofał się z przejęcia większościowego pakietu akcji Unipetrolu. Przed zapłatą Agrofert zażądał zmiany warunków, twierdząc, że wartość kupowanej przez niego spółki spadła na skutek strat wywołanych powodzią.
Nieoficjalnie wiadomo, że w ramach planowanego wtedy projektu, który ostatecznie nie został zrealizowany, rozpatrywano dwa warianty ewentualnej transakcji związanej z nabyciem pakietu udziałów w Unipetrolu - złożenie wspólnej oferty przez konsorcjum PKN Orlen i Agrofert lub złożenie oferty przez spółkę, którą utworzyłyby PKN Orlen i Agrofert. Agrofert poszukiwał partnera branżowego do kupna udziałów w Unipetrolu ze względu na ograniczoną zdolność finansowania takiego projektu.
Na początku października 2002 roku PKN Orlen informował, że podtrzymuje zainteresowanie czeskim rynkiem paliwowym, mimo unieważnienia przetargu na zakup akcji Unipetrolu, o które starał się wspólnie z Agrofertem.
Wcześniej o zakup podobnego pakietu akcji Unipetrolu starało się konsorcjum MOL, TVK i OMV, które złożyło w czeskiej agencji prywatyzacyjnej FNM wspólną ofertę kupna udziałów.
em, pap