Ekonomiści BŚ prognozują, że PKB wzrośnie w 2004 roku o 4,5 proc. Rząd zakłada wzrost PKB o 5 proc.
Sasin dodał, że akcesja Polski do UE może podwyższyć wzrost PKB w Polsce o 1 pkt proc. Taką prognozę na kolejne lata przedstawiał wcześniej także wicepremier Hausner.
Jednocześnie Bank Światowy ostrzega, że deficyt budżetowy w 2004 roku przekroczy prawdopodobnie 8 proc. PKB, a dług publiczny, włączając w to spodziewane wypłaty gwarancyjne (czyli około 1,5 proc. PKB) prawdopodobnie przekroczy 55 proc. PKB przed końcem roku 2004. Rząd zaś przyjął, że w tym roku deficyt budżetu wyniesie około 5,3 proc. PKB, a dług nie powinien przekroczyć bariery 55 proc. PKB.
"Plan reform jest ważnym krokiem na drodze reform finansów publicznych i zmiany niekorzystnej dynamiki długu, jednak by zapewnić finansom publicznym stabilną ścieżkę rozwoju, konieczne będą bardziej rozległe działania. Nadchodzące ożywienie gospodarcze będzie miało w dużym stopniu charakter cykliczny i mało prawdopodobne będzie jego utrzymanie, o ile nie zostanie przywrócony impet reform fiskalnych i restrukturyzacji przedsiębiorstw" - napisali autorzy raportu.
Bank Światowy chwali jedynie prowadzoną przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) politykę monetarną. "Oczekuje się, że polska polityka monetarna pozostanie jedną z najbardziej wiarygodnych w krajach EU8" - napisano w publikacji.
em, pap