"Większy nacisk chcemy położyć na współpracę z operatorami wirtualnymi, którzy chcą świadczyć usługi w oparciu o naszą sieć. Mamy z ich strony wstępne deklaracje w tym zakresie" - powiedział Prusik.
Dodał, że TK podpisała z "kilkunastoma podmiotami" listy intencyjne. Nie powiedział jednak, kto jest zainteresowany świadczeniem usług jako MVNO.
"Jeżeli połowa z tych listów zostanie zrealizowana, to będziemy zadowoleni" - zaznaczył Prusik.
Poinformował też, że firma nie wyklucza również samodzielnego świadczenia usług dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Jak poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), "spośród ofert złożonych przez Telekomunikację Kolejową (dwie oferty), Telefonię Dialog (dwie oferty) oraz PTK Centertel (jedna oferta) - tylko obie oferty Telekomunikacji Kolejowej uzyskały pozytywną ocenę komisji przetargowej". TK zaoferowała za częstotliwości 510 mln zł (po 255 mln zł za pakiet).
Według rzecznika TK, operator chce rozpocząć inwestycję w budowę własnej sieci na początku przyszłego roku. "Przede wszystkim musimy teraz dostać decyzję Urzędu o rezerwacji częstotliwości, bo na razie mamy tylko medialny komunikat informujący o naszym zwycięstwie. Nie wiemy, co zrobią nasi rywale w przetargu i czy zdecydują się na oprotestowanie jego wyniku" - powiedział Prusik.
Pytany o źródła finansowania zakupu częstotliwości odparł, że "od dziś rozpoczynamy domykanie tej kwestii". "Dopóki nie było decyzji Urzędu w sprawie przetargu, trudno nam było na przykład zaciągać zobowiązania" - wyjaśnił.
Podkreślił, że duża część środków na sfinansowanie pozyskania częstotliwości zostanie prawdopodobnie wyłożona przez właściciela TK. "Nasz właściciel wyraził zgodę na taką potężną inwestycję i wysokość nakładów nie była dla niego tajemnicą" - dodał.
Telekomunikacja Kolejowa wchodzi w skład Grupy PKP. Powstała w październiku 2001 r. na bazie Dyrekcji Teleinformatyki Kolejowej PKP, którą przekształcono w spółkę prawa handlowego.
Według UKE, "pozostałe po rozstrzygnięciu przetargu 33 kanały radiowe z zakresu GSM 1800 zostaną ponownie zaoferowane podmiotom rynkowym, a szczegółowa koncepcja ich rozdysponowania zostanie poddana publicznym konsultacjom".
Pod koniec listopada 2005 roku Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (obecnie UKE) ogłosił drugi przetarg na częstotliwości GSM 1800. Oferty można było składać do 9 stycznia 2006 roku, a każdy podmiot mógł złożyć do trzech ofert na 33 kanały radiowe w ramach częstotliwości GSM 1800.
Pierwszy przetarg na częstotliwości GSM 1800 nie został rozstrzygnięty, bowiem żaden z oferentów (Polkomtel, Netia Mobile i PTK Centertel) nie uzyskał wymaganego minimum punktów.
pap, ab