W poniedziałek 3 marca odbędą się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA. Projekt będzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.
Obudź w sobie żeglarza
Program ENERGA Sailing Edukacja projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.
Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zajęcia będą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze większą liczbę młodych żeglarzy w tym roku w programie weźmie udział ponad 650 dzieci.
Chętni byli rekrutowani na dwa sposoby poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów oraz za pośrednictwem szkół, które wzięły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.
- Ze względu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupę szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie będzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który będzie miał możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZŻ. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci. powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.
Wśród szkół, które zgłosiły się do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki.
Pierwsze żeglarskie kroki
Zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które rozpoczęły się w poniedziałek 3 marca i potrwają do końca kwietnia, dzieciom zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.
Patroni regionów
W każdym z sześciu miast, gdzie program będzie realizowany, dzieci będą miały swojego patrona zawodnika Energa Sailing Team Poland - Kadry Narodowej PZŻ. Sportowcy, którzy zaangażowali się w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie międzynarodowej. Patroni będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zajęć praktycznych. W Olsztynie będzie to Piotr Myszka, w Warszawie Anna Weinzieher, w Gdyni Przemysław Miarczyński, w Krakowie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu Kacper Ziemiński, w Szczecinie Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik.
Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zajęciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.
Szkoły biorące udział w programie:
- Warszawa: Szkoła Podstawowa Nr 279, Szkoła Podstawowa Nr 185, Szkoła Podstawowa Nr 60, Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4
- Poznań: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzeszynie Greckim, Szkoła Podstawowa Nr 28 Poznań/Kiekrz, Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Im. Jana Brzechwy w Dopiewie
- Olsztyn: Szkoła podstawowa nr 3
- Kraków: Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole Samorządowe nr 47, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Szarowie
- Szczecin: Szkoła podstawowa nr 42, Szkoła podstawowa nr 11, Szkoła podstawowa nr 65, Szkoła podstawowa nr 56, Centrum Opieki nad Dzieckiem
- Gdynia: Szkoła Podstawowanr 21, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 6
Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup - Igrzyska Młodzieży Szkolnej minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców. Częścią Energa Sport jest również Energa Athletic Cup - organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.
Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.
W poniedziałek 3 marca odbędą się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA. Projekt będzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.