Jeszcze 3-4 lata temu zakup podręcznego komputera nie był tak problematyczny, jak dzisiaj. Mieliśmy do wyboru klasyczne laptopy albo nieco mniejsze netbooki. Obecnie liczba elektronicznych gadżetów stale rośnie. Urządzenia mobilne są nieodłącznym elementem naszego życia podobnie jak Internet, do którego można uzyskać dostęp w każdym miejscu. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co wybrać - laptop czy tablet?
Tablet, podobnie jak laptop, jest przenośnym komputerem, z tą tylko różnicą, że ten pierwszy nie posiada klawiatury. Taką wiedzą dysponuje przeciętny klient. Kupujemy te urządzenia, bo bez wątpienia są przydatne w życiu całodziennym. I choć każdy z nich ma swoje wady i zalety, to laptop służy nam do innych celów niż tablet.
Sławomir Stanik, Country Manager ASUS Polska uważa, że [] tabletu używamy zazwyczaj do prostej konsumpcji treści do przeglądania Internetu, odpisywania na e-maile i zabawy. Z kolei laptop to bardziej narzędzie do pracy np. do tworzenia treści, dlatego, że mamy pełną klawiaturę. Nie oznacza to, że na tablecie nie możemy pracować, natomiast przy czynnościach wymagających korzystania z klawiatury laptop jest efektywniejszy. [] Tablet to urządzenie do odtwarzania treści. Trudniej ją jednak na nim stworzyć dodaje Adam Żelazko, Marketing Manager ASUS Polska.
Obiektywnie patrząc, laptop spełnia więcej funkcji, lecz tablet jest również przydatny. Coraz częściej można zaobserwować prezenterów telewizyjnych trzymających w ręku notatki w formie elektronicznej, a nie papierowej. Na taką wygodę pozwalają właśnie tablety. Kolejna rzecz to cena. Tablety są z założenia tańsze. Osobiście uważam, że wypada mieć obydwa urządzenia, natomiast idealnym rozwiązaniem będzie tutaj połączenie tych dwóch kategorii, czyli taki produkt 2 w 1. Zazwyczaj jest to połączenie sztywnej klawiatury z ekranem, która spięta stanowi laptop, odłączona tablet przedstawia Sławomir Stanik. Na rynku pojawiają się pierwsze komputery hybrydowe laptopy z odłączanym ekranem. Wydaje się to być idealnym połączeniem tych dwóch światów potwierdza Adam Żelazko.
Rynek tabletów dynamicznie rośnie, w przeciwieństwie do rynku notebooków, na którym odnotowuje się spadki sprzedaży, zarówno globalnie, jak i w Polsce. Szacuje się, że w tym roku w Polsce ilość sprzedanych tabletów i laptopów będzie na porównywalnym poziomie. Jeszcze 2-3 lata temu takie historie można było włożyć między bajki, teraz jest to fakt. Wydaje się, że większą popularność będą miały mniejsze tablety, a wręcz nawet duże smartfony. Rynek telefonów i tabletów zacznie się mieszać przewiduje Adam Żelazko.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kupno tabletu, czy laptopa, ważne jest umiejętne z nich korzystanie. Większość mobilnych urządzeń dostępnych na rynku ma możliwość połączenia z Internetem. Serfować w sieci powinno się z rozsądkiem, bo bezpieczeństwo to temat bardzo ważny. Piotr Skirski, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych, Cisco Systems Poland uważa, że [] edukacja i profilaktyka jest kluczem do bezpiecznego korzystania z Internetu. Strony np. banku są stronami szyfrowanymi. Popularna kłódka przy adresie strony jest znakiem, że strona jest zabezpieczona. To tylko jeden z przykładów.
Popularne hotspoty, czyli otwarte punkty dostępu do Internetu są już powszechnie dostępne. Instalowane są najczęściej w kawiarniach, lotniskach, uczelniach, centrach handlowych i innych miejscach publicznych. Hotspoty są dostępne w różnej formie. Może to być usługa wykupiona u operatora, dostarczana przez miasto, punkt dostępowy w hotelu, a nawet taki niezidentyfikowany. Osobiście nie mam zwyczaju korzystać z hot spotów, których właścicieli nie znam dodaje Piotr Skirski. Wynika to z przestrzegania zasad bezpiecznego Internetu i ochrony danych znajdujących się na prywatnym komputerze.
Zarówno tablet, jak i laptop ułatwiają nam życie. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta. Wybór tego rodzaju urządzeń na rynku jest ogromny i każdy może tu znaleźć coś dla siebie w zależności od grubości portfela.
Mobilne urządzenia a bezpieczne korzystanie z hotspotów
Dodano: / Zmieniono: