Leasing to nic innego jak odpłatne udostępnienie przedmiotu, np. samochodu, przez jedną ze stron drugiej. Ta usługa stworzona została z myślą o właścicielach firm, którzy potrzebują aut - by przedsiębiorstwo mogło funkcjonować i przynosić dochody - a nie chcą ich kupować.
Samochód można nabyć za gotówkę lub wziąć na jego zakup kredyt. Dobrymi rozwiązaniami są leasing operacyjny lub wynajem długoterminowy. ,,Duże firmy najczęściej korzystają z wynajmów długoterminowych. To usługa pozwalająca na korzystanie z samochodu bez konieczności jego wykupu" - mówi serwisowi infoWire.pl Bartłomiej Wiśniewski, Kierownik ds. Floty Samochodowej i Telekomunikacji z Provident Polska. Wtedy płacimy tak naprawdę za usługę, a nie konkretny przedmiot.
Leasing jako sposób pozyskania samochodu dla firmy jest korzystnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. ,,Firma leasingowa zakłada, że eksploatacja samochodu będzie przebiegać »normalnie«, zgodnie z przyjętymi normami. Natomiast jeśli samochód będzie nadmiernie zużywany, przesadnie zniszczony, trzeba będzie za dodatkowe uszkodzenia dopłacić" - zaznacza ekspert.
Paradoksalnie o taki pojazd należy dbać czasami nawet bardziej niż o własny. Jeśli bowiem uszkodzimy prywatny samochód, mamy wybór: możemy go naprawić lub nie. W przypadku samochodu wypożyczonego takiego komfortu już nie ma.
dostarczył infoWire.pl