Polska wprowadziła do obiegu znaczek ,,Ida", upamiętniający pierwszego Oscara dla polskiego filmu fabularnego w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Znaczek wszedł dzisiaj do obiegu.
Autorką znaczka o wartości 2,35 zł jest Aleksandra Pietrzak. Znaczek wydrukowano w nakładzie 400 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 43 x 31,25 mm. Znaczek ,,Ida" jest wydany w 8-znaczkowym arkusiku z przywieszką w środku. Sam znaczek zawiera tylko napis ,,Ida", natomiast przywieszka w środku arkusika pokazuje kadr z filmu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego z dwiema głównymi bohaterkami obrazu.
- Jak piszą producenci filmu, ,,kameralna, wyciszona i pełna poezji "Ida" Pawła Pawlikowskiego to wyjątkowa i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkiej tożsamości". Tak samo znaczek Poczty Polskiej - prosty i piękny - wierzę w to głęboko, na długo zapisze się w pamięci miłośników nie tylko X muzy. - mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki.
,,Ida" Pawła Pawlikowskiego oprócz Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zdobyła też na gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz i zdjęcia. Obraz uhonorowała również publiczność festiwalu. Wśród licznych wyróżnień i laurów dla polskiego filmu znajdują się także: nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA oraz Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W Gdyni wyróżniono także Agatę Kuleszę - grającą postać krewnej głównej bohaterki - za najlepszą rolę kobiecą oraz Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia.
Znaczek ,,Ida" oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych w kraju oraz w sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl .
Znaczek "Ida"
autorka projektu znaczka: Aleksandra Pietrzak
liczba znaczków: 1
wartości: 2,35 zł
nakład: 400.000 sztuk
technika druku: offsetowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
arkusz sprzedażny - 8 znaczków + przywieszka
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 31 marca 2015 r.
dostarczył infoWire.pl