Chmielowy trunek traci swój pejoratywny wizerunek i wkracza na salony. Przybywa gatunków, odmian, wzrasta zainteresowanie niszowymi browarami. Okazuje się, że warto zaprosić piwo nie tylko na grillowe przyjęcie, ale także do samej kuchni. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób piwo może urozmaicić znane i popularne dania.
Oczywiście nie chodzi o właściwości ukryte w składzie piwa, które po spożyciu mogłyby uderzyć do głowy i mieć wpływ na pomysłowość, ale o to, jak popularny napój alkoholowy przez swoje walory smakowe potrafi nadać znanym i prostym potrawom nowy charakter. Co ważne, chmielowy trunek nie musi kojarzyć się wyłącznie z ciężkostrawną golonką w piwie. Może być jednym z kluczowych składników także innych, nie tak oczywistych dań.
Zupa piwna
Piwo w roli głównej? Oczywiście - czas na zupę piwną. Potrawa jest prosta w przygotowaniu, a efekt - wyborny. ,,Subtelna goryczka piwa świetnie łączy się ze słodko-kwaśnym musem jabłkowym i... piernikowymi przyprawami - cynamonem, goździkami i skórką z cytryny", opowiada Marcin Markowski, szef kuchni Knorr. O tak - należy przygotować się na niezwykłe połączenie smaków.
Zupa piwna
czas przygotowania: 30 minut
ilość porcji: 4
Składniki:
- 1,5 l jasnego piwa
- Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr
- 3 dag masła
- 2 dag mąki
- 4 żółtka
- 10 dag przecieru z jabłek gotowanych
- goździki
- cynamon
- 5 łyżek płynnego miodu
- starta skórka z cytryny, grzanki
Sposób przygotowania:
- Do rozgrzanego masła dodaj mąkę i wymieszaj. Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa.
- Dopraw cynamonem, skórką cytrynową i Przyprawą Uniwersalną Delikat Knorr. Dodaj też miód i goździki.
- Podsmaż chwilę i wlej powoli piwo, szybko mieszając. Gotuj na małym ogniu 10 minut.
- Utrzyj żółtka z przecierem z jabłek. Połącz z niewielką ilością gorącego piwa i dodaj do garnka.
- Gotuj w kąpieli wodnej. Wstaw wszystko do większego naczynia z gorącą wodą i ubijaj około 5 minut. Zupę piwną podawaj z grzankami zaraz po przygotowaniu.
Naleśniki z chmielową nutą
Chcemy ,,podkręcić" ciasto naleśnikowe? Pomocne okaże się piwo. Wystarczy, że obok tradycyjnych składników ciasta, użyjemy piwa i całość doprawimy szczyptą kminku. Takich naleśników nie musimy serwować na sam koniec uczty, czyli na deser - mogą pojawić się wcześniej jako przystawka albo nawet danie główne, w zależności od tego, jaki zastosujemy do nich farsz. Ciasto naleśnikowe z chmielową nutą będzie smakować doskonale z nadzieniem mięsnym lub serowym.
Ciasto naleśnikowe z piwem
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość porcji: 4
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Pietruszka
- 1,5 szklanki jasnego piwa
- 2 jajka
- 30 ml oleju
- 1 szczypta kminku
- 30 g tłuszczu do smażenia
Sposób przygotowania:
- Do miski wbij jajka, następnie dodaj mąkę, piwo, olej oraz kminek. Mieszaj do momentu zyskania ciasta o gładkiej konsystencji. Całość dopraw pokruszoną mini kostką Knorr.
- Rozgrzaną patelnię posmaruj lekko tłuszczem, następnie smaż piwne naleśniki na złoty kolor z obu stron. Gotowe podawaj z różnego rodzaju słonymi nadzieniami, na przykład mięsnym lub serowym.
Zrobić smaczną panierkę to małe piwo!
Mąka, jajko, bułka tarta - jak odmienić tradycyjna panierkę? Warto postawić na oryginalność i dodać do niej piwo - kotlety schabowe i drobiowe będą smakowy wyjątkowo. Może ono posłużyć także do przygotowania gęstego ciasta piwnego, w którym obtoczymy np. dorsza. Smacznie i niestandardowo.
Dorsz w cieście piwnym
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 4
Składniki:
- 800 g filetu z dorsza
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Czosnek Knorr
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Smażona cebula Knorr
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Pietruszka Knorr
- 3 jajka
- 0,5 l piwa
- 2 szklanki mąki
Sposób przygotowania:
- Przygotuj gęste ciasto piwne z mąki, jajek, piwa oraz rozkruszonych Przypraw w mini kostkach Smażona Cebula, Czosnek oraz Pietruszka Knorr.
- Pokrój dorsza na 5-centymetrowe kawałki.
- Maczaj rybę w mące, a następnie w cieście, i smaż na głębokim oleju przez około 10 minut.
Do grillowania
Niektórzy nie wyobrażają sobie grillowania bez spożywanego w trakcie uczty piwa. Szefowie kuchni Knorr polecają natomiast stosowanie browarniczego wyrobu także w trakcie przygotowywania jedzenia z rusztu. Remo Walder, szef kuchni Knorr, rekomenduje specjalną marynatę właśnie na bazie piwa. Wymieszane z miodem i musztardą idealnie będzie się nadawać do tak popularnej na grilla karkówki. Różni się tym od tradycyjnej marynaty, że zamiast wcześniej zanurzyć w niej mięso, nakłada się ją co jakiś czas w trakcie pieczenia.
Nie bójmy się eksperymentowania. Zapadł nam w pamięci jakiś trunek z wyjątkowym aromatem? Zastanówmy się, czy nie znalazłby zastosowania również w kuchni.
dostarczył infoWire.pl