Agencja pozytywnie oceniła realistyczne założenie wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5 proc. (wcześniej minister finansów Jacek Rostowski przymierzał się do założenia wzrostu 4 proc.).
Fitch uważa, że wykonanie deficytu budżetowego w wysokości 35 mld zł jest także osiągalne. Przesłanki, na których opiera ocenę, to 'wewnętrzna siła gospodarki, w tym płynny kurs walutowy, elastyczna linia kredytowa, a także dobrze zarządzany i nadzorowany sektor bankowy' - wylicza dyrektor działu finansów publicznych Fitch Matteo Napolitano w komentarzu przesłanym PAP i dodaje, że to zrównoważy negatywny wpływ kryzysu w strefie euro.
W związku ze spowolnieniem gospodarczym agencja sceptycznie odnosi się natomiast do polskich planów obniżenia deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB. Wskazuje, gdzie są słabe punkty: z jednej strony, zbyt wiele wpływów do skarbu państwa ma charakter incydentalny, jak np. dywidendy ze spółek skarbu państwa czy zysk NBP, a z drugiej - brakuje strukturalnych reform wydatków.
Obecnie długoterminowy rating Polski w agencji Fitch to A- dla waluty zagranicznej oraz A dla waluty krajowej (najwyższa ocena to AAA).
Fitch: Polska to kraj stabilny
Dodano: / Zmieniono:
Agencja Fitch nie zamierza podejmować żadnych działań, które mogłyby skutkować obniżeniem ratingu Polski, chociaż w sprawie budżetu na 2012 rok ma mieszane odczucia.