W Polsce jedno na dziesięcioro dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Z kolei ludzi do 24 r.ż., którzy nie uczą się i nie pracują, jest ponad 12%. Jak zaznaczają eksperci UNICEF, za taką sytuację odpowiedzialny jest kryzys gospodarczy.
Raport UNICEF przedstawia alarmujące dane. Od 2008 r. liczba dzieci żyjących w biedzie w krajach wysokorozwiniętych zwiększyła się o 2,6 mln i wynosi teraz ponad 76,5 mln. Do rodzin skrajnie ubogich zalicza się te, w których wydatki są niższe niż minimum egzystencji. ,,W Polsce minima dziecięce w 2013 r. wynosiły ok. 400 zł na miesiąc dla dziecka młodszego i ok. 500 zł miesięcznie dla starszego" - informuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.
W walce z ubóstwem decydującym czynnikiem jest efektywność systemu bezpieczeństwa socjalnego. ,,Polska w tej kwestii wypada źle, ponieważ kwoty przeznaczane na dzieci zmniejszają ubóstwo wśród nich w niewielkim stopniu" - mówi serwisowi infoWire.pl dr Irena Topińska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Obecnie próbuje się zmienić tę sytuację, np. zatrudnia się rodziców czy proponuje nowy zestaw urlopów rodzicielskich i opieki nad dziećmi. ,,W celu ochrony najmłodszych obywateli kraje muszą budować silną politykę socjalną" - podkreśla ekspertka.
Ubóstwo dzieci może doprowadzić do recesji społeczno-gospodarczej. ,,W przyszłości budżet poniesie straty z racji większego obciążenia pomocą społeczną i zdrowotną oraz z niepełnego wykorzystania możliwości dzieci. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę" - mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska.
dostarczył infoWire.pl