Według komunikatu Axel Springer cena za nabycie udziałów w Polsacie wynosi 250 mln euro, ale może ona jeszcze wzrosnąć o 50 mln euro do końca 2008 roku, w zależności od przyszłej wyceny akcji. Przed ostatecznym zamknięciem transakcji Axel Springer ma jeszcze przeprowadzić w Polsacie tzw. due inteligence, czyli audyt inwestycyjny.
"Tak, umowa na 25,1 proc. została parafowana. Zdecydowaliśmy się na sprzedaż, mimo że nie jest to najwyżej wycenione, ale są zagwarantowane tylko prawa mniejszościowego akcjonariusza, które wynikają z tych 25,1 proc. Axel nie ma zagwarantowanego dokupienia akcji" - powiedział PAP Solorz-Żak.
Dodał, że transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez UOKiK.
Właściciel Polsatu zapowiedział, że do końca 2008 roku na giełdę trafi pakiet do 20 proc. akcji stacji, jednak jego wycena będzie już inna niż w przypadku sprzedaży pakietu niemieckiemu koncernowi.
Rozmowy w sprawie sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Polsatu trwały od dłuższego czasu. Według wcześniejszych informacji prasowych wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu 25 proc. akcji Polsatu miał do końca września RTL Group, telewizyjne ramię niemieckiego Bertelsmanna, jednak Solorz-Żak nie zdecydował się na sprzedaż. RTL miałby, według prasy, zapłacić około miliarda złotych.
Axel Springer, kupując udziały w Polsacie, umacnia swoją obecność na polskim rynku, gdzie wydaje już gazety: "Fakt" i "Dziennik", tygodnik "Newsweek", miesięcznik "Forbes", kilka czasopism kobiecych (m.in. "Olivia"), czasopisma młodzieżowe ("Dziewczyna"), a także motoryzacyjne i komputerowe. W ubiegłym tygodniu ruszył też portal internetowy dziennik.pl.
Poza Polską Axel Springer obecny jest w 16 krajach europejskich, gdzie wydaje ponad 100 tytułów prasowych.
pap, ss