Ataki DDoS stają się coraz większym zagrożeniem dla przedsiębiorców. Wystarczy wspomnieć, że Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń umieściła ten rodzaj ataków na drugim miejscu wśród największych zagrożeń w internecie w 2015 r. Widząc rosnący problem, na rynku debiutuje usługa Grey Wizard, czyli tarcza, która chroni przed atakami DDoS.
W drugim kwartale 2015 roku według raportu ,,State of the Internet Security" firmy Akamai, wzrost ataków DDoS w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, wyniósł aż 132 proc. Do najbardziej zagrożonych branż możemy zaliczyć sektor gier komputerowych (35 proc. wszystkich ataków), firmy oferujące oprogramowanie (28 proc.), a także dostawców Internetu i operatów telekomunikacyjnych (13 proc.). Warto pamiętać również o sektorze finansowym, mediach i rozrywce, edukacji czy handlu detalicznym, które również zostały wymienione w raporcie. Nieustanny rozwój i dostępność internetu oraz nowych technologii sprawiają, że cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem dla każdego z nas.
- Największy atak DDoS zgłoszony dekadę temu wynosił zaledwie 8 Gbs, natomiast już w poprzednim roku zdarzył się atak powyżej 500 Gbs. Gdy dodamy do tego fakt, że taki atak można przeprowadzić dzisiaj za kilkaset złotych, oczywistym staje się, że inwestycja w odpowiednią infrastrukturę staje się dla przedsiębiorców koniecznością - tłumaczy Radosław Wesołowski z Grey Wizard, nowej usługi chroniącej przed atakami DDoS.
Kwadrans od bezpieczeństwa
Zwykle 15 minut - mniej więcej tyle czasu wystarczy poświęcić, aby włączyć ochronę przed atakiem cyberprzestępców. Grey Wizard specjalizuje się w kompleksowej ochronie stron internetowych przeciwdziałając atakom sieciowym, wolumenowym i aplikacyjnym. Usługa działa na zasadzie serwera pośredniczącego pomiędzy użytkownikami internetu a serwerami klienta. Ochrona polega na analizie i filtrowaniu całego ruchu HTTP/HTTPS. Zaawansowane algorytmy i odpowiednio zdefiniowane reguły blokują próby ataków, dzięki czemu na stronę trafia wyłącznie czysty ruch. Jakim jednak sposobem usługa będzie w stanie rozpoznawać nowo pojawiające się zagrożenia? Systemy Grey Wizard uczą się nowych ataków, które natychmiast dodawane są do bazy wiedzy i dostępne dla wszystkich klientów, dzięki czemu możemy spać spokojnie, bez obaw o bezpieczeństwo naszej witryny.
Analiza w czasie rzeczywistym
Podejmowanie właściwych decyzji w odpowiednim czasie jest kluczem w strategii każdego dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Dzięki możliwości podglądu w czasie rzeczywistym krytycznych aspektów naszej witryny poprzez panel klienta i Dashboard, dział IT będzie mógł podjąć decyzję co do szczegółowych ustawień polityki bezpieczeństwa. Pozwoli to na szybką reakcję i podgląd statystyk w zakresie parametrów sieci, użytkowników i incydentów bezpieczeństwa. Wszystko dostępne w jednym miejscu, rozszerzone również o ochronę warstwy aplikacyjnej.
Ochrona na warstwę aplikacji
Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie stają się ataki aplikacyjne. Polegają one na zaatakowaniu konkretnej aplikacji (np. sklep internetowy lub strona banku). Tego typu ataki są bardzo trudne do wykrycia, a do skutecznego ataku wystarczy czasami nawet jeden komputer. - Dzięki zastosowaniu narzędzia WAF (Web Application Firewall) strona klienta lub też aplikacja będzie zabezpieczona przed atakami polegającymi na kradzieży danych lub treści. A wszystko to dzięki statycznym regułkom oraz mechanizmom, które dokonują inspekcji zapytań HTTP." - tłumaczy Radosław Wesołowski z Grey Wizard.
Koszty i podłączenie
Aby zacząć korzystać z ochrony wystarczy przygotować listę domen i subdomen, które zamierzamy chronić. Podczas podłączenia strony otrzymamy adresy IP, które następnie należy wprowadzić do Twojej strefy DNS. Co ważne Grey Wizard jest niezależny od technologii, której używamy, co znacznie usprawnia proces wdrożenia. Ceny pakietów zaczynają się od 250 zł. od strony za miesiąc.
Niebezpieczeństwo związane z atakiem DDoS, może czyhać na nas z każdej strony. Wyobraźmy sobie sklep, z którego usług chce nagle skorzystać 200 osób a miejsca jest tylko na 50. Spowoduje to całkowity paraliż i nikt nie zostanie obsłużony. Podobnie działa atak DDoS, a jego skutki mogą wpłynąć zarówno na nasz wizerunek, jak i na kwestie finansowe oraz przyprawić niejednego właściciela firmy o poważny ból głowy. Lepiej go uniknąć i zainwestować w skuteczną ochronę.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie: Grey Wizard - ochrona przed DDoS
dostarczył infoWire.pl