Wszyscy pragniemy szczęścia swoich dzieci, lecz kiedy nastolatek (albo nastolatka) oświadcza, że ma sympatię tej samej płci, zaakceptowanie tego faktu okazuje się olbrzymim wyzwaniem dla rodziny. Warto jednak docenić, że dziecko nam zaufało, i zrobić wszystko, by nie zniszczyć wspólnej więzi.
,,Rodzice często nie chcą uwierzyć w to, co usłyszeli. Myślą, że to chwilowa fanaberia wynikająca z nieświadomości siebie i własnego ciała. Mają nadzieję, że zainteresowanie dziecka osobami tej samej płci minie. Bagatelizują więc sytuację i unikają trudnego tematu" - mówi serwisowi infoWire.pl Edyta Szmit, psycholog z Przystani Psychologicznej. To błąd, który oddala członków rodziny od siebie i negatywnie wpływa na samoakceptację młodego człowieka.
Gdy dziecko wyznaje, że interesują je osoby tej samej płci, nie reagujmy impulsywnie. Pamiętajmy, że to trudny moment zarówno dla nas, jak i dla niego. Nie oceniajmy, nie wyśmiewajmy. Niech młody człowiek wie, że akceptujemy go i kochamy takim, jakim jest. Kluczem w utrzymaniu dobrej relacji jest właśnie poczucie bezpieczeństwa i wzajemny szacunek.
Czasem opiekunowie zmuszają dziecko do wizyt u psychologa. ,,Owszem, wsparcie specjalisty jest ważne, należy jednak ustalić, kto tak naprawdę go potrzebuje. Jeśli to rodzice mają problem z zaakceptowaniem sytuacji, oni powinni skorzystać z pomocy psychologa" - zauważa ekspertka.
Terapeuta wytłumaczy, czym jest homoseksualizm, i przygotuje rodziców na wizytę wybranka lub wybranki dziecka w domu. ,,Lepiej wcześniej przepracować takie sytuacje, aby w trakcie spotkania nie zrobić czegoś, czego później będziemy żałować. W końcu zależy nam przede wszystkim na szczęściu dziecka" - podsumowuje psycholog.
Według szacunków prof. Zbigniewa Izdebskiego ok. 246 tys. Polaków (0,8% dorosłej populacji) jest homoseksualistami.
dostarczył infoWire.pl