Wydawać by się mogło, że sos to tylko dodatek do głównego dania. Jednak przygotowanie go odpowiednio doprawionego o potrzebnej konsystencji wymaga wiele atencji i czasu, które w trakcie świąt należy poświęcić przede wszystkim najbliższym. Dlatego już teraz warto poznać sprawdzone sposoby na doskonałe świąteczne sosy.
Sos to kropka nad "i", przysłowiowa "wisienka na torcie". To on nadaje daniu pożądany smak, uwypuklając jego najlepsze cechy. Z drugiej strony źle przygotowany sos może równie łatwo obrócić w niwecz nasze kulinarne starania, psując najważniejsze świąteczne danie. Co zrobić, aby temu zapobiec? Zerknąć poniżej na kilka pomysłów szefa kuchni Knorr, Piotra Murawskiego, na udane bożonarodzeniowe sosy. Co więcej, dzięki nim dodamy naszym tradycyjnym sosom prawdziwego świątecznego uroku.
Sos pachnący świętami
Z jakimi zapachami kojarzą nam się święta? Tak, tak, to pomarańcze i aromatyczne przyprawy jak goździki, cynamon i anyż. Możemy ich użyć nie tylko w świątecznych ciastach, ale także przyrządzić z ich dodatkiem sos pieczeniowy. Aromatyczny, wyrazisty w smaku! "Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, by nie zdominował on smaku całej potrawy", radzi szef kuchni Knorr. Taki korzenny sos będzie idealny do tłustszych potraw albo tych przygotowanych na bazie czerwonego mięsa. Aby mieć pewność, że sos będzie gęsty i gładki, warto sięgnąć po Esencję do sosu pieczeniowego jasnego Knorr, która pomoże przyrządzić sos bazowy o doskonałej konsystencji. Szczegóły całego przepisu poniżej:
Sos korzenny z nutą pomarańczy
Składniki:
- Esencja do sosu pieczeniowego jasnego Knorr - 1 sztuka
- pomarańcza - 1 sztuka
- kora cynamonowa, kawałek - 1 sztuka
- goździki - 2 sztuki
- gwiazdka anyżu, kawałek - 1 sztuka
- szalotka - 2 sztuki
- świeży imbir - 50 g
- olej do smażenia - 50 ml
Sposób przygotowania:
- Drobno pokrojoną szalotkę podsmaż na dnie garnka razem z aromatycznym cynamonem, anyżem i kilkoma goździkami.
- Mieszankę podlej szklanką wody lub sosem, który powstał, gdy piekłaś mięso.
- Dodaj Esencję Knorr i rozmieszaj, pozbywając się grudek. Dzięki temu dodatkowi sos będzie idealnie doprawiony i zyska odpowiednią zawiesistość. Następnie dodaj starty świeży imbir i otartą skórkę z pomarańczy. Sos gotuj 5 minut, aż zgęstnieje. Potem przecedź go przez sito, pozbywając się kawałków dużych przypraw.
- Pomarańczę pokrój na cząstki i razem z sokiem dodaj do sosu.
Owocowa nuta
Na wielu świątecznych stołach zapewne pojawi się pieczona szynka. Najczęściej jako danie główne, gromadzące przy stole całą rodzinę. Taki rarytas wymaga odpowiedniej, godnej oprawy w postaci sosu. Który będzie pasował? "Z czerwonym mięsem, ale również z dziczyzną świetnie współgra klasyczny sos cumberland. Przyrządzany na bazie żurawiny doda mięsu owocowej delikatności i jednocześnie nada ożywczy słodko-kwaśny aromat", opowiada Piotr Murawski, ekspert Knorr:
Pieczona szynka z sosem żurawinowym
Składniki:
- szynka wieprzowa - 1,5 kg
- Esencja do sosu pieczeniowego ciemnego Knorr - 1 sztuka
- Przyprawa do mięs Knorr - 2 łyżki
- żurawina ze słoika - 2 łyżki
Sposób przygotowania:
- Umytą szynkę osusz papierowym ręcznikiem, a następnie obsyp Przyprawą do mięs, dzięki której w czasie pieczenia mięso zarumieni się, a jednocześnie pozostanie soczyste. Następnie obsmaż szynkę z każdej strony i ułóż ją w brytfance.
- Do brytfanki wlej szklankę wody. Naczynie wstaw do nagrzanego do 130°C piekarnika na aż 4 godziny.
- Zlej do rondelka wytworzony podczas pieczenia, pięknie pachnący sos. Dodaj Esencję do sosu, dzięki której nabierze on pełnego smaku i idealnej gęstości, oraz 100 ml wody. Wszystko razem rozmieszaj i doprowadź do wrzenia. Do sosu wrzuć także żurawinę i gotuj przez kolejne 3 minuty na minimalnym ogniu.
- Przed podaniem na stół gotową szynkę pokrój w grube plastry. Serwuj polaną żurawinowym sosem.
Ryby też mają... sos!
Specjaliści zalecają spożywanie ryb przez cały rok, ale faktem jest, że szczególnie często goszczą one na naszych świątecznych stołach - wszak nie wyobrażamy sobie Wigilii bez tradycyjnego karpia lub innych ryb pod różnorodnymi postaciami. Przyrządzając je, trzeba pamiętać o tym, że ich mięso jest delikatne, kruche i zazwyczaj posiada mniej intensywny smak. Dlatego wymaga sosu, który nie może być zbyt ciężki i przesadnie dominujący w smaku, żeby nie przykryć walorów smakowych ryb.
Sos do ryb możemy przygotować z dodatkiem cebuli czy soku z kiszonej kapusty. Warto pokusić się też o podkreślenie sosu delikatną w smaku musztardą. Oczywiście tradycyjnie możemy przygotować do świątecznych ryb sos śmietanowy czy koperkowy:
Sos koperkowy
Składniki:
- szalotka - 1 sztuka
- olej roślinny do smażenia - 2 łyżki
- mleko 3,2% - 200 ml
- koper drobno pokrojony - 1/4 pęczka
- masło - 2 łyżki
- pieprz biały - 1 szczypta
- Esencja do sosu pieczeniowego jasnego Knorr - 1 sztuka
Sposób przygotowania:
- Jeśli na patelni, na której na wcześnie przygotowywane było mięso, zostały tłuszcz i soki z mięsa, nie myj jej, ale wykorzystaj jako bazę do sosu. Dorzuć posiekaną szalotkę i zeszklij ją. Następnie dodaj do niej mleko.
- Wrzuć Esencję do sosu, dzięki której sos będzie odpowiednio gęsty i idealnie doprawiony. Całość dokładnie wymieszaj, aż Esencja się rozpuści.
- Aromatyczną mieszankę gotuj do momentu, gdy sos stanie się gęsty. Na koniec dodaj masło i koperek, który podkreśli smak potrawy. Sos energicznie wymieszaj, tak aby otrzymać gładką emulsję. Następnie dopraw go szczyptą delikatnego, białego pieprzu.
A może sos szary? Będzie doskonale pasował do filetów z karpia. Do jego przyrządzenia potrzeba wielu różnych składników, ale nie trzeba się ich trzymać kurczowo - warto eksperymentować. Przydadzą się nawet te używane tradycyjnie do ciast, jak rodzynki czy płatki migdałów. Jako bazę można wykorzystać Esencję do sosu cebulowego Knorr, która wzbogaci smak i zagwarantuje idealną konsystencję.
Karp w szarym sosie z bakaliami
Czas przygotowania: 60 minut
Ilość porcji: 3
Składniki:
- świeży karp - 1,5 kg
- ziele angielskie - 2 sztuki
- liść laurowy - 2 sztuki
- cebule, średnie - 3 sztuki
- marchew - 1 sztuka
- seler - pół sztuki
- Esencja do sosu cebulowego Knorr - 2 sztuki
- por (biała część) - 1 sztuka
- pietruszka korzeń - 1 sztuka
- wino białe wytrawne - 300 ml
- pierniki
- rodzynki - 50 g
- migdały w płatkach - 50 g
- cytryna - 1 sztuka
- pieprz - kilka ziaren
Sposób przygotowania:
- Karpia wypatrosz, pozbądź się łusek, odetnij płetwy i głowę. Tak przygodową tuszę karpia podziel na filety, oddzielając mięso od dużych ości i kręgosłupa. Zostaw skórę.
- Przypraw płaty ryby solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Ułóż je w brytfannie lub misce, a na każdym kawałku ryby poukładaj plastry cebuli. Przykryj folią i wstaw do lodówki, minimum na 12 godzin.
- Ugotuj warzywno-rybny wywar. Do garnka z litrem wody dodaj obrane i umyte marchewki, korzeń selera i pietruszki, kawałek pora i cebulę oraz głowę i kręgosłup karpia. Przypraw ziarnami ziela angielskiego, liściem laurowym, solą i pieprzem. Gdy wszystkie składniki zmiękną i oddadzą smak do wody, odcedź bulion na sicie.
- W gorącym, czystym wywarze krótko gotuj filety z karpia. Pilnuj, by ogień nie był za duży - ryba łatwo może się rozpaść.
- Przygotuj sos szary. Na rozgrzanym tłuszczu podsmaż drobno pokrojoną cebulę, wlej białe wino i zagotuj, aż alkohol całkowicie odparuje. Wyłącz ogień pod patelnią, wlej około pół litra wywaru rybnego, i - aby sos był odpowiednio doprawiony oraz gęsty - dodaj Esencję do sosu cebulowego. Smak uwydatnią dodatkowo rozdrobnione na tarce pierniki, wrzucone do sosu. Wszystko wymieszaj.
- Sos gotuj na małym ogniu przez 3 minuty. Pierniki powinny się całkowicie rozgotować, a sos dodatkowo zagęścić. W międzyczasie sparz migdały oraz rodzynki. Dodaj bakalie do sosu i gotuj jeszcze 5 minut. Zakwaś go sokiem z cytryny.
- Do słodko-kwaśnego sosu delikatnie włóż podgotowanego wcześniej karpia. Ponownie całość doprowadź do wrzenia i zostaw na ogniu przez 5 minut. Podawaj z chlebem, danie przybierz zieleniną.
Smacznego!
dostarczył infoWire.pl