"Przewodniczący delegacji MAEA José Bastos potwierdził, że Agencja będzie kontynuowała wsparcie dla Polski w rozwoju infrastruktury dla wdrożenia energetyki jądrowej. Zaprosiła również polską delegację do siedziby MAEA w Wiedniu w celu wspólnego przygotowania Zintegrowanego Planu Działań dla następnej fazy programu" - napisano w komunikacie ME.
Eksperci MAEA przebywali w Polsce od 21 do 23 czerwca. W tym czasie sprawdzili w jako sposób zostały wdrożone rekomendacje oraz sugestie Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej. – Ufamy, że otwarte i transparentne wdrażanie polskiego programu jądrowego jest kluczowe dla budowy zaufania społecznego w naszym kraju i za granicą. Aktywnie realizujemy działania przewidywane dla następnej fazy programu i rozważamy zaproszenie misji INIR dla fazy 2 w 2017 roku – powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski.
Sugestie i rekomendacje stronie polskiej zostały przekazane w marcu 2013 roku. Było ich odpowiednio 6 oraz 5. Analizie poddano wówczas 19 obszarów PPEJ, w tym m.in.: ramy prawne polityki krajowej i zarządzania wdrożeniem PPEJ, bezpieczeństwo fizyczne i systemy zabezpieczeń, ramy prawne, obejmujące bezpieczeństwo jądrowe i ochronę przed promieniowaniem jonizującym, rozwój zasobów ludzkich i zaplecza naukowo-badawczego, zaangażowanie przemysłu oraz proces zamówień i dostaw. O przeprowadzenie misji INIR Polska wystąpiła w 2009 r.
W połowie lutego Ministerstwo Energii poinformowało, że projekt budowy w Polsce elektrowni jądrowej jest obecnie przedmiotem szczegółowych analiz i nic nie wskazuje na przesłanki do zaniechania tego projektu.