Parlament Europejski twierdzi, że należy zwiększyć środki na pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy, pobudzenie wzrostu gospodarczego i wsparcia krajów trzeciego świata w celu złagodzenia skutków migracji.
Europosłowie proponują, aby przyszłoroczne zobowiązania Unii Europejskiej wynosiły 160,7 mld euro, tj. o 4,1 mld euro więcej niż zakładała w swoim projekcie Komisja Europejska. Środki na realne płatności wynosić miałyby z kolei 136,7 mld euro, czyli o 2,5 mld więcej niż chciała Komisja Europejska.
– Unia Europejska zmaga się z niespotykaną wcześniej liczbą trudnych wyzwań. Jeżeli chcemy na poważnie się z nimi uporać, to potrzebujemy odpowiedniego budżetu dla UE. Kiedy na początku negocjowaliśmy wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-2020, w 2013 roku przybywało do Europy mniej uchodźców. Teraz ta liczba to ponad milion. Musimy zrozumieć, że zmieniły się okoliczności – przekonywał niemiecki europoseł socjalistyczny Jens Geier.
Europosłowie chcą przywrócenia środków na program infrastrukturalny "Łącząc Europę" i na program badań naukowych Horyzont 2020. W tym celu proponują dodanie 1,24 mld euro ponad kwotę, którą proponowała Komisja Europejska. Ponadto Parlament Europejski chce zwiększenia o 600 mld euro (w porównaniu do propozycji KE) środków na Wspólną Politykę Rolną.