W tegorocznym zestawieniu Polska szczególnie poprawiła punktację w zakresie rynku pracy (+3,5 pkt), poziomu fiskalizmu (+0,6 pkt) i wydatków publicznych (+0,4 pkt). Gorzej Polska wypadła w kategorii korupcja (-5,5 pkt) i prawo własności (-4,2 pkt). Polska jest nadal klasyfikowana jako kraj „umiarkowanie wolny” gospodarczo.
Według autorów raportu, niewielki spadek Polski w rankingu w dużej mierze wynika ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im wysunąć się przed Polskę. – To jest powyżej średniej światowej jak i europejskiej. Ranking się zmienia. Rok temu byliśmy na 39. pozycji teraz na 45. Od 2013 r. kiedy zmieniła się metodologia urośliśmy o 2,3-pkt. Od 2008 rok trend jest dla nas wzrostowy – powiedział prezes WEI Tomasz Wróblewski podczas konferencji.
Zdaniem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz zmiany w prawie wdrożone i wdrażane obecnie znacznie wpłyną na wynik przyszłorocznego rankingu. Ta pozycja nie jest dla nas satysfakcjonująca, chcemy się poprawić. Te interwencje legislacyjne, które zostały podjęte przez nasz resort pozwolą nam się spotkać w przyszłym roku ze znacznie lepszymi wskaźnikami" - dodała Emilewicz podczas konferencji.
W czołówce światowej rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się niezmiennie Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Australia. W badaniu brano pod uwagę 180 państw. W Europie najlepsze wyniki osiągnęły: Szwajcaria, Irlandia, Estonia, Wielka Brytania, Gruzja, Luksemburg oraz Litwa. W rankingu porównano 44 kraje europejskie.
Indeks Wolności Gospodarczej jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od 1995 roku. Jego celem jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).