Siłownie już od dłuższego czasu pozostają zamknięte, a stosowny zapis znalazł się w rozporządzeniu Rady Ministrów. Tyle z teorii, ponieważ tego typu miejsca w wielu przypadkach funkcjonują, ale na nieco innych zasadach. Wprawdzie wciąż zabronione jest indywidualne korzystanie ze sprzętów, ale fani wysiłku fizycznego mogą przygotowywać się do „wydarzeń sportowych” oraz brać udział w zajęciach zorganizowanych.
Jak podaje RMF FM, policja i sanepid przeprowadzają zmasowane kontrole siłowni. Funkcjonariusze sprawdzają, czy właściciele siłowni przestrzegają przepisów sanitarnych i działają w sposób legalny.
Kontrole siłowni w całym kraju. Policja i sanepid w akcji
Maciej Kowalski, który jest właścicielem jednej z sieciówek powiedział w rozmowie z rozgłośnią, że tego typu kontrole przeprowadzane są w całej Polsce, w tym w Krakowie, Poznaniu, Warszawy czy Bydgoszczy.
Jak przypomniał Kowalski, klienci siłowni chcący przygotowywać się do zawodów, muszą podpisać pisemne oświadczenie, że właśnie w tym celu korzystają z usług klubu. – Po złożeniu tego oświadczenia, klubowicz ma takie prawo i otrzymuje dostęp do klubu, ale w ramach obostrzeń sanitarnych i rygorów, które zostały nam narzucone przez stosowne rozporządzenie – dodał.
W jaki sposób mogą działać siłownie?
Jak przyznało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ustawodawca „dopuścił działalność basenów, siłowni, klubów i centrów fitness”, a w „zajęciach sportowych, ćwiczeniach indywidualnych lub zajęciach ogólnorozwojowych na otwartej przestrzeni wymagany jest udział trenera, w tym zewnętrznego trenera personalnego, instruktora lub osoby wyspecjalizowanej w prowadzeniu tego typu zajęć, która sprawuje nadzór nad osobą lub osobami uprawiającymi sport podczas określonych zajęć”.
Resort dodał, że aktywność musi być prowadzona z zachowaniem bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego – dystansu społecznego, dezynfekcji. „W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz we współzawodnictwie sportowym podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych ma też obowiązek zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć i wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego albo sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczyć kontakt między nimi” – czytamy w informacji, jaką MRPiT przekazało na początku listopada PAP.