Krajowy Rejestr Sądowy - najważniejsze informacje
W pierwszej dekadzie funkcjonowania III Rzeczypospolitej, jednym z głównych problemów związanych z gromadzeniem ważnych z punktu widzenia państwa i przedsiębiorców danych, było duże rozproszenie różnych rejestrów. Obok siebie funkcjonowały na przykład rejestr handlowy, RPP (rejestr przedsiębiorstw państwowych) oraz rejestr fundacji.
Miały one wiele mankamentów, które wynikały z ich przestarzałej struktury, która nie była dopasowana do realiów szybko zmieniającego się świata. Krajowy Rejestr Sądowy, nad którym prace rozpoczęto na mocy Ustawy o KRS przyjętej 20 sierpnia 1997 roku, miał składać się m.in. z danych z tych pomniejszych baz.
Prace nad wdrożeniem Krajowego Rejestru Sądowego zakończono dopiero po kilku latach, a jego oficjalne uruchomienie nastąpiło 1 stycznia 2001 roku. Przez pewien czas zgromadzone tam zasoby można było przeglądać tylko na miejscu, korzystając z właściwości Sądów, jakie wskazał właściwy minister.
Na terenie całego kraju nadano 21 sądom kompetencje do prezentowania stronom informacji z KRS-u. Na szczęście ustawodawca zadbał o to, aby w każdym województwie znalazła się co najmniej jedna filia, dzięki której każdy zainteresowany uzyska szybki dostęp do interesujących go informacji.
Rejestr został zdigitalizowany w 2012 roku. Od tego czasu można korzystać z niego także przez internet. Wystarczy przejrzeć zgromadzone informacje, jakie są zgromadzone w intuicyjnej, prostej w obsłudze i darmowej bazie na stronie ALEO.com. Nie trzeba już składać wniosku o wydanie odpisu w tradycyjnej formie. Co ważne, cyfrowa wersja dokumentu ma taką samą moc prawną.
Jakie dane są udostępniane w bazie KRS?
Nie istnieje jednolity wykaz danych prezentowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Różnią się one w zależności od osobowości prawnej podmiotów, jakie sprawdzamy. Pośrednio umożliwia to wydzielenie w KRS kilku tak zwanych działów tematycznych, których jest sześć. Dotyczą one różnych obszarów funkcjonowania firm lub fundacji.
Najwięcej ciekawych danych znajdziemy w Dziale I, gdzie ustawodawca udostępnia m.in. dane teleadresowe czy podstawowe informacje o formie działalności. Można tam odnaleźć też numer NIP i REGON. Z Działu III mogą nam przydać się m.in. dane o klasyfikacji przedsiębiorstwa w PKD.
Jeśli podejrzewamy, że sytuacja biznesowa przedsiębiorstwa jest nieco gorsza, to warto poświęcić sporo uwagi na zapoznanie się z danymi z Działu IV. Odnajdziemy tam informacje o zaległościach podatkowych czy długach, wobec których uruchomiona została już procedura egzekucyjna.
Najnowszą właściwością Krajowego Rejestru Sądowego, która została do niego dodana w grudniu 2020 roku, jest upublicznienie informacji o dłużnikach niewypłacalnych. Ustawodawca chciał w ten sposób zapewnić przedsiębiorcom dodatkową ochronę przed rozpoczęciem współpracy z partnerem biznesowym o niestabilnej sytuacji finansowej.
Mimo tego, że dodanie Działu VI budziło wiele kontrowersji i często było podawane w wątpliwość, to większość analityków zgodziła się w tej kwestii z rządem. W tym dziale znajdziemy też informacje o likwidatorach, a także nadzorowanych przez syndyka zmianach przekształceniowych.
Czy w Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy tylko dane firm?
Ustawodawca podszedł do właściwości tego zbioru danych bardzo szeroko. Skutkuje to tym, że - owszem - odnajdziemy tam informacje o różnych formach działalności gospodarczych, jednak znajdują się tam też dane o innych podmiotach.
Można tu wskazać na przykład na fundacje czy stowarzyszenia rejestrowe. Ustawodawca umieścił też w bazie KRS informacje o organizacjach społecznych, zawodowych, a nawet samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
To właśnie tak szerokie podejście do tego zbioru czyni go wyjątkowym w polskim porządku prawnym. W bazie KRS z całą pewnością można odnaleźć wszystkie kluczowe dane, które chcemy wykorzystać na przykład do przygotowania personalizowanej, dopasowanej pod klienta, oferty handlowej.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by do bazy KRS się dopisać. Może to być niezbędne na przykład w sytuacji, kiedy dopiero tworzymy stowarzyszenie rejestrowe. Wprowadzenie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym - jeśli nie powstało na skutek błędu po stronie zarządcy bazy - zwykle jest usługą płatną. Kwota, jaką trzeba wydać, zależy od wielu rzeczy, w tym m.in. od naszej osobowości prawnej.