"Obydwie strony rozpoznały problemy i zgodziły się, że musimy dojść do porozumienia, ale tym razem nie udało się go osiągnąć. Zidentyfikowaliśmy kwestie sporne, ale mamy zróżnicowane podejście do tego, jak dalej procedować" - powiedział Kyprianu po drugiej rundzie rozmów z Gordiejewem. Pierwsza runda odbyła się w sobotę.
Powtórzył, że Polska naprawiła wszystkie niedociągnięcia w eksporcie towarów rolnych do Rosji, więc rosyjskie embargo nie ma żadnego uzasadnienia i powinno być zniesione. "Strona rosyjska nie zgadza się z tą analizą" - powiedział rzecznik komisarza Kyprianu, Philip Tod. Nie sprecyzował, jakie kwestie sporne pozostają do rozstrzygnięcia.
Rzecznik zapowiedział, że kontakty mają być kontynuowane na poziomie technicznym, a tylko "w razie potrzeby" na szczeblu politycznym. Harmonogram przyszłych spotkań nie został ustalony. Tod odmówił spekulacji, czy jest to kwestia najbliższych tygodni, czy też miesięcy.
Według ministra Gordiejewa, strona rosyjska zaproponowała przedstawicielom UE wspólny plan działań, aby zlikwidować problem embarga na polskie mięso. Szczegółów nie podano.
"Zdajemy sobie sprawę, że nasi europejscy partnerzy spodziewali się więcej po tych negocjacjach, lecz naszym głównym celem jest przywrócenie porządku na mięsnym rynku" - oznajmił Gordiejew.
"Nasze zadanie polega na tym, aby uwolnić rynek od nierzetelnych osób, które są związane z handlem, od tych, którzy dopuszczają do nielegalnego handlu mięsem" - powiedział rosyjski minister w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z unijnym komisarzem.
Komisarz Kyprianu miał nadzieję, że uda mu się dojść z rosyjskim ministrem do porozumienia w sprawie zniesienia przez Moskwę trwającego 16 miesięcy embarga, co umożliwiłoby rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowego porozumienia, które blokuje Warszawa.
Brak porozumienia w kwestii polskiego mięsa może zakłócić przebieg wyznaczonego na 18 maja szczytu unijno-rosyjskiego. Właśnie wówczas niemieckie przewodnictwo chciałoby rozpocząć negocjacje w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie UE-Rosja.
Rosja wprowadziła zakaz na import części polskiej żywności w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. W konsekwencji trwającego embarga Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją.ab, pap