Marlena Maląg w wielkiej polityce dała się poznać w listopadzie 2019 roku, gdy zastąpiła Bożenę Borys-Szopę na stanowisku szefowej resortu rodziny i polityki społecznej. Wcześniej była prezesem PFRON oraz wicewojewodą wielkopolskim. Pracowała jako nauczyciel, w latach 1999-2011 pełniła funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. była zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Marlena Maląg: kim jest?
Maląg ukończyła pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w zakresie zarządzania na Politechnice Poznańskiej i zarządzania instytucjami oświatowymi w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej.
Na rządowej stronie można przeczytać, że „w życiu osobistym i zawodowym kieruje się tradycyjnym systemem wartości”. „Życiowym mottem są słowa Wielkiego Polaka św. Jana Pawła II:” – napisano w oficjalnym biogramie pani minister.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych Marlena Maląg oraz minister zdrowia Katarzyna Sójka zdobyły mandaty poselskie, startując z list Prawa i Sprawiedliwości z tego samego, kaliskiego okręgu wyborczego nr 36. Marlena Maląg uzyskała zdecydowanie lepszy wynik – zagłosowało na nią blisko 110 tys. wyborców, podczas gdy na Katarzynę Sójkę – tylko nieco ponad 18 tys.
Osiągnięcia Marleny Maląg
Przez prawie cztery ostatnie lata minister Maląg koordynowała realizację programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości.
– Wyznaczamy sobie bardzo ambitne cele – mówiła niedawno w „Sygnałach dnia”. – Cele, które dla niektórych są niewyobrażalne do osiągnięcia i na pewno dla Koalicji Obywatelskiej nie są do osiągnięcia – oceniła.
Wskazała, że opozycji nawet się nie śniło, że można wprowadzać programy, które są „przewrotem godnościowym” i zmieniają filozofię wsparcia rodzin. – Filozofią naszego rządu jest to, aby wspierać rodziny, aby inwestować w przyszłość Polski. Tą inwestycją jest nasz program społeczno-gospodarczy, największy od dekad – wyjaśniła.
Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego
Pod koniec października Marlena Maląg została wskazana przez premiera Mateusza Morawieckiego na przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego na kadencję 2023/2024. Maląg zastąpiła na tym stanowisku Łukasza Bernatowicza, czyli prezesa związku pracodawców Business Center Club.
Kadencja przewodniczącego RDS trwa jeden rok. Organizacją kieruje na zmianę ktoś z przedstawicieli związkowców, pracodawców oraz rządu. RDS prowadzi dialog społeczny oraz realizuje zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Rada zastąpiła funkcjonującą od 1994, a umocowaną prawnie w 2001 roku Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.
Czytaj też:
13. i 14. emerytura w ciągu 2 lat nie znikną? Malag zdradza dlaczegoCzytaj też:
Kto zastąpi Maląg w resorcie rodziny? Faworytką znana posłanka