– Sytuacja na rynku kredytowym w USA nie dotknęła bezpośrednio Polski, ale pozyskiwanie pieniądza na rynku międzybankowym jest coraz droższe – tłumaczył wiceprezes PKO BP Robert Działak. Wiele banków pożycza bowiem pieniądze na swoją działalność od innych, często za granicą. – Na Zachodzie banki niemal przestały się finansować – tłumaczy prezes West LB Maciej Stańczuk.
Powodem jest kryzys w USA, który spowodował straty banków szacowane na około 40 mld dol. na inwestycjach w papiery wartościowe oparte na amerykańskich kredytach hipotecznych. A mogą one jeszcze znacznie wzrosnąć, nawet o 250 mld dolarów – wyjaśnia "Rz" ekonomista ING z Londynu James Knightley. Ponieważ nikt nie wie, kto i ile jeszcze straci, utrzymuje się strach przed wzajemnym pożyczaniem pieniędzy. W trudnej sytuacji są w Polsce te banki, które nie mają zagranicznych właścicieli, np. PKO BP czy Getin Bank.
Zdaniem bankowców, kredyty hipoteczne będą w polsce drożeć również dlatego, że marże na nich należą u nas do jednych z najniższych w Europie.
em, Rzeczpospolita