Ujawnił przy tym, że inspiracji szuka m.in. w spuściźnie carycy Katarzyny II. W odróżnieniu od swojego mentora Władimira Putina, który nie ukrywa fascynacji dokonaniami cara Piotra I.
Za najważniejsze elementy programu wicepremier uznał zapewnienie "wolności we wszystkich jej przejawach", nietykalności własności prywatnej i niezawisłość sądów, a także obniżenie podatków i walkę z korupcją.
Miedwiediew, główny faworyt wyznaczonych na 2 marca wyborów prezydenckich, przedstawił swoje plany w sferze gospodarczej podczas dorocznego forum ekonomicznego w Krasnojarsku, na Syberii.
Wicepremier oświadczył, że jego program opiera się na koncepcji strategicznego rozwoju Rosji do 2020 roku, nakreślonej przez prezydenta Władimira Putina 8 lutego na posiedzeniu Rady Państwowej.
Miedwiediew, którego na swojego następcę wskazał Putin, zapowiedział, że zamierza się koncentrować na czterech sferach - instytucjach, infrastrukturze, innowacjach i inwestycjach.
Wśród głównych zadań, które w tych dziedzinach należy rozwiązać, wymienił m.in. przezwyciężenie nihilizmu prawnego, radykalne ograniczenie barier administracyjnych, zmniejszenie obciążeń podatkowych, uczynienie z rubla regionalnej waluty rezerwowej, modernizację infrastruktury, wypracowanie narodowej polityki innowacyjnej i realizację planów rozwoju społecznego.
Kandydat na prezydenta oświadczył, że podstawą polityki państwa powinna być zasada, iż "wolność jest lepsza od braku wolności". Miedwiediew przywołał w tym kontekście słowa carycy Katarzyny II, iż "wolność jest duszą wszystkiego - bez niej wszystko jest martwe".
Wicepremier podkreślił, że chodzi mu "o wolność we wszystkich jej przejawach - wolność osobistą, wolność gospodarczą i wolność samowyrażania".
"Musimy wykorzenić łamanie prawa z naszych narodowych przyzwyczajeń. O jakich równych możliwościach może być mowa, jeśli wszyscy wiedzą, iż rację ma zawsze ten, który ma ostrzejsze zęby, a nie ten, który przestrzega prawa" - powiedział.
Miedwiediew zaznaczył, że "gospodarka rynkowa w Rosji - to nie kolejny krótki etap w rodzaju NEP-u". "Poszanowanie własności prywatnej powinno stać się jednym z filarów polityki państwa" - wskazał.
Według niego, "rozwój nowoczesnej gospodarki winien opierać się na aktywności nie tylko kilku wielkich firm, lecz również setek średnich i tysięcy małych".
Faworyt zbliżających się wyborów prezydenckich oznajmił także, iż jednym z jego nadrzędnych priorytetów będzie walka z korupcją. "Musimy wypowiedzieć wojnę, prawdziwą wojnę, najcięższemu problemowi, z którym boryka się nasze społeczeństwo - korupcji" - powiedział.
Miedwiediew opowiedział się też za wykorzystaniem kryzysu finansowego w świecie do przekształcenia rubla w regionalną walutę rezerwową, a rosyjskiego rynku kapitałowego - w atrakcyjne miejsce dla publicznych emisji akcji.
Wicepremier opowiedział się za przechodzeniem na opłaty w rublach przy eksporcie surowców. Obiecał także wsparcie rodzimym bankom na wypadek kryzysu.
W ubiegły piątek, występując na posiedzeniu Rady Państwowej, Putin, który po odejściu z Kremla zamierza stanąć na czele rządu, wezwał do skoncentrowania wysiłków na trzech kluczowych - w jego opinii - problemach: zapewnieniu obywatelom równych możliwości, stworzeniu motywacji do innowacyjnych zachowań i radykalnym zwiększeniu efektywności gospodarki, przede wszystkim przez podniesienie wydajności pracy.
pap, ss